Dnia 13 maja w grupie KRASNOLUDKI odbyło się „Zajęcie otwarte dla rodziców”. Tematem zajęcia była „Majowa łąka i jej mieszkańcy”. Celem zajęć było: wyrażanie gestem, ruchem zjawisk otaczającej przyrody, nazywanie zwierząt żyjących na łące, rozpoznawanie i nazywanie figur geometrycznych, kształcenie logicznego myślenia podczas rozwiązywania zagadek, doskonalenie percepcji wzrokowej, rozwijanie zdolności plastycznych, wzmacnianie więzi emocjonalnej dzieci z rodzicami. Zajęcie poprowadziła pani Edyta Zakrzewska. Dzieci zapoznały się z mieszkańcami łąki w oparciu o wiersz oraz prezentację multimedialną, układały puzzle, rozwiązywały zagadki oraz wykonały pracę plastyczną- „Motylka” z figur geometrycznych. Dzieci aktywnie uczestniczyły w zajęciu i wykazały się dużą wiedzą na temat łąki i jej mieszkańców. Serdecznie dziękuję rodzicom za przybycie na zajęcia.
Dnia 8 maja 2019 roku przedszkolaki z grupy „Pszczółki” zwiedziły Muzeum Ochotniczej Straży Pożarnej w Lidzbarku. Dzieci zapoznały się z historią pożarnictwa na przestrzeni stulecia. Miały okazję zobaczyć dawny sprzęt strażacki oraz ubiór chroniący strażaka. Duże zainteresowanie wzbudziło u dzieci oglądanie starodawnych hełmów strażackich. Przedszkolaki poznały również tradycje orkiestry strażackiej, instrumenty oraz noszone mundury. Dowiedziały się także, że zawód strażaka jest niebezpieczny i wymaga wiele odwagi. Poznały postać świętego Floriana, który jest patronem wszystkich strażaków. W muzeum dzieci zobaczyły także inne urządzenia wykorzystywane przez ludzi w dawnych czasach np. lampy naftowe, żelazka węglowe. Dziękujemy serdecznie przewodnikowi i opiekunowi muzeum Panu Markowi Kłosowskiemu za interesujące spotkanie z historią pożarnictwa.
Dnia 09.05.19r. ,,Krasnoludki'' odwiedziły po raz pierwszy Miejsko - Gminną Bibliotekę w Lidzbarku. Dzieci wraz z Panią Lucyną Rybicką zwiedziły cały budynek. Oglądały interesujące książki i czasopisma. Dzieci zapoznały się z miejscem wypożyczania książek dla dzieci i dorosłych. Poznały czytelnię, w której na miejscu można skorzystać z literatury oraz uzyskać potrzebne informacje. Przedszkolaki dowiedziały się ,że w bibliotece można także grać w gry edukacyjne, brać udział w różnych zajęciach i oglądać wystawy. Głównym celem spotkania było rozwijanie zainteresowań literaturą, czasopismem, rozbudzenie pasji czytania i zaszczepienie miłości do książek. Zachęcenie dzieci do korzystania z biblioteki wraz z rodzicami. Kochani rodzice nie zapominajcie, że czytanie dziecku buduje mocną więź między dorosłym i dzieckiem, wspomaga rozwój społeczno - emocjonalny i zapobiega uzależnieniu od telewizji i komputera. Dziękujemy pani Lucynie za miłe i interesujące spotkanie w bibliotece i piękny plakat ,,Krasnoludka'' dla naszej grupy. Dzieciom spotkanie bardzo się podobało więc wrócimy do biblioteki na pewno jeszcze nie raz.
W dniu 1 maja nad Małym Jeziorkiem odbyły się BIEGI dla dzieci. Tym sportowym wydarzeniem zainteresowały się również nasze przedszkolaki. W zawodach wzięli udział: Filip Leśniewski (zajął IV miejsce) z grupy WIEWIÓRKI, Konstancja Kitewska z grupy BIEDRONKI, Laura Rzymowska (zajęła IV miejsce) z grupy MOTYLKI, Bernard Górnecki ( VI miejsce) z grupy MOTYLKI, Amelia kempczyńska (zajęła I miejsce) z grupy JEŻYKI, Julia Ruczyńska (zajęła II miejsce) z grupy JEŻYKI, Bartek Ławicki (zajął III miejsce) z grupy JEŻYKI, Miłosz Rostkowski (zajął I miejsce) z grupy SOWY, Aleksander Burzyński (zajął III miejsce) z grupy SOWY. Wszystkim zwycięzcom i uczestnikom serdecznie gratulujemy.
Początek maja to tradycyjnie okres uroczystości upamiętniających najważniejsze wydarzenia i symbole, które zapisały się w historii polskiej państwowości- 1 maja- Święto Pracy, 2 maja- Dzień Flagi Narodowej oraz 3 maja Uchwalenie Konstytucji 3 Maja. Podczas zabaw i zajęć przedszkolnych dzieci poznały jak wygląda flaga, godło oraz hymn naszego kraju. Poprzez kultywowanie uroczystości narodowych przedszkolaki uczą się patriotyzmu oraz wyrabiają pozytywne postawy i uczucia patriotyczne.
W kwietniu nasze pracowite przedszkolaki wyszły do ogrodu przedszkolnego by tam założyć OGRÓDEK. Zanim zabraliśmy się do pracy wspólnie ustalaliśmy kolejność działań i przygotowaliśmy nasze rabatki. Wcześniej przypomnieliśmy od czego zależy wzrost roślin i jak należy dbać o nasiona, cebulki i kwiaty aby pięknie wschodziły i rosły. Podczas wiosennych prac w ogrodzie sadziliśmy zioła, warzywa i cebulki kwiatowe które, gdy wyrosną, nadadzą kolorów naszemu przedszkolnemu ogródkowi. Teraz każdego dnia przedszkolaki podlewają i obserwują swój ogródek oraz czekają na efekty swojej pracy.
Dnia 25.04.2019r. na terenie przedszkola odbyło się rozstrzygnięcie konkursu plastycznego pt. „Piękna Nasza Polska”. Jury w składzie: p. Lucyna Szymańska-Rybicka ( Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Lidzbarku), p. Paulina Brzozowska (Dom Kultury), p. Małgorzata Napiwodzka (logopeda), miało przed sobą niełatwe zadanie. Po długich rozmowach ogłoszono werdykt: I miejsce – Kacper Amenda (grupa „Pszczółki”), II miejsce – Alicja Borkowska (grupa „Smerfy”), III miejsce – Roksana Florkiewicz (grupa „Pszczółki”). Jury wyróżniło dodatkowo pracę dwójki innych dzieci: Leny Pacuskiej (grupa „Jeżyki”) i Oliwii Grączewskiej (grupa „Pszczółki”). Konkurs plastyczny „Piękna Nasza Polska” był konkursem wewnątrz-przedszkolnym przeznaczonym dla dzieci 5 i 6-letnich. Celem konkursu było: popularyzowanie wiedzy o Polsce, propagowanie wiedzy o kulturze narodu i państwa polskiego wśród dzieci; wzbudzanie poczucia patriotyzmu i tożsamości narodowej; kształtowanie szacunku dla własnego państwa i jego symboliki narodowej; wzbudzanie uczucia odczuwania radości, zadowolenia i satysfakcji z własnej twórczości i możliwości jej eksponowania dla szerszego grona widzów. Organizatorzy konkursu: p. Anna Zakrzewska i p. Karolina Zalewska bardzo dziękują wszystkim małym twórcom i im rodzicom za wykonanie pięknych prac i za udział w konkursie. Organizatorzy wytypowali 2 dodatkowe wyróżnienia, które otrzymał: Hubert Wacławski (grupa „Motylki”) i Benio Górnecki (grupa „Motylki”).
W czwartek, 25 kwietnia odbyły się kolejne warsztaty kulinarne „Palce lizać”. Przedszkolaki zabawiły się w małych artystów kulinarnych. Postanowiły wyczarować z jajek zwierzątka- MYSZKI i JEŻYKI. Samodzielnie obierały jajka, kroiły je i ozdabiały ogórkiem, rzodkiewką, koprem, szczypiorkiem i pieprzem ziarnistym. Dzieciaki wykonały wesołe i zdrowe przysmaki z jajek. Wykazały się przy tym niezwykłą kreatywnością i samodzielnością. Po zakończeniu zadania wszyscy podziwiali swoje prace i prace swoich koleżanek. Niektórzy natychmiast skonsumowali swoje zwierzaczki, inni chcieli pochwalić się przed rodzicami i zabrali je do domu. Jak zawsze było SMACZNIE I ZDROWO!
W kwietniu 2019 r. nasze przedszkolaki z grupy „Wiewiórki” odwiedził specjalny gość- pani pielęgniarka Malwina Ciechacka - mama Wojtusia. Pani Malwina w bardzo ciekawy sposób opowiedziała nam, na czym polega praca pielęgniarki, jaka jest trudna, a jednocześnie przynosi wiele radości. Pani Pielęgniarka zaprezentowała dzieciom przedmioty potrzebne lekarzowi i pielęgniarce do codziennej pracy oraz wyjaśniła do czego służą. Pokazała strzykawki, igły, kroplówki, termometr, bandaże, ciśnieniomierz, stetoskop, maski tlenowe, glukometr i wiele innych ciekawych rzeczy. Demonstracja stetoskopu i możliwość posłuchania bicia serca wzbudziła ogromne zainteresowanie. Mama Wojtusia przygotowała dla dzieci również specjalne zadanie sprawdzające stopień opanowania wiadomości, z którym dzieci poradziły sobie wyśmienicie. Każde dziecko mogło wykonać zastrzyk pacjentowi, którym był grejpfrut J Spotkanie przebiegło w bardzo miłej i rodzinnej atmosferze. Na koniec pani Malwina wręczyła dzieciom upominki: długopisy w kształcie strzykawek oraz puzzle edukacyjne. Dziękujemy za bardzo miłe spotkanie oraz profesjonalne przygotowanie i przeprowadzenie zajęć!!!
Dnia 07.04.2019r. dzieci z grupy Jeżyki wystąpiły na Jarmarku Wielkanocnym na hali sportowej w Lidzbarku. Dzieci miały okazję wystąpić przed szerszą publicznością. Zaprezentowały nam swoje umiejętności wokalne śpiewając piosenkę „Maszeruje wiosna”. Dzieci trzymały w rękach kwiatki, miały na sobie wiosenne stroje i ozdoby. Występ naszych dzieci bardzo się spodobał i został nagrodzony wielkimi brawami. Po występach Jeżyki miały możliwość skorzystania z różnego rodzaju atrakcji. Miały np. możliwość wykonania pisanek i życzeń świątecznych. Oprócz tego mogły pozwiedzać stoiska, na których można było zakupić chleb, paszteciki, kartki świąteczne, różnego rodzaju ozdoby, palemki wielkanocne i wiele innych rzeczy. Wszystkim obecnym udzielił się nastrój zbliżających się Świąt Wielkanocnych.
Dnia 4 kwietnia, tuż po śniadaniu do grupy „Krasnoludki” przybył gość pan Michał Leśniewski- tata Jędrka, który pracuje w firmie wytwarzającej pasze dla zwierząt hodowlanych oraz prowadzi gospodarstwo rolne. Spotkanie miało na celu przybliżyć dzieciom codzienną, czasami trudną i niebezpieczną pracę rolnika. Tata Jędrka podjął to wyzwanie i przygotował się do niego z wielkim zapałem. Dzieci mogły zobaczyć jak wygląda pokarm dla kur i świń, czyli mieszanki pasz z witaminami tzw. granulaty. Pan Michał przyniósł do przedszkola żywe kurczaki, dzieci były zachwycone , przyglądały się „maleństwom” z zaciekawieniem i dotykały. Następnie pan Michał przedstawił prezentację multimedialną związaną z pracą w gospodarstwie. Dzieci dowiedziały się m.in. na czym polega praca rolnika, jak wygląda praca w polu, jakich maszyn i narzędzi używa się w gospodarstwie. Podczas prezentacji dzieci były aktywne, ale największą wiedzą wykazał się Jędrek, który na co dzień dużo pomaga tacie w gospodarstwie, a w przyszłości chciałby być rolnikiem. Nasz gość opowiedział też o swoim hobby, którym jest Gołębiarstwo. Na zakończenie tego interesującego spotkania, dzieci otrzymały niespodzianki od pana Michała: breloczki, smycze, długopisy i kolorowanki! Dziękujemy serdecznie panu Michałowi Leśniewskiemu za tak interesujące i edukacyjne spotkanie na temat rolnictwa. Na pewno pana Michała zaprosimy na kolejne spotkanie na temat rolnictwa do naszej grupy.
Dnia 3 kwietnia 2019 roku dzieci z grupy „Pszczółki” udały się na wycieczkę nad Jeziorem Lidzbarskim wraz z przewodnikiem Welskiego Parku Krajobrazowego. Podążaliśmy szlakiem ścieżki dydaktycznej. Celem wyprawy w teren było poznanie flory i fauny najbliższego środowiska przyrodniczego. Dzieci poznały nazwy występujących tam roślin, zwierząt, ptaków i owadów. Dowiedziały się też o wiosennych wędrówkach ptaków. Dokonywały one różnych obserwacji przyrodniczych z wykorzystaniem lup oraz lornetek. Poprzez obcowanie z przyrodą dzieci nabywały i utrwalały wiadomości o świecie przyrodniczym. Szukały różnych oznak wiosny, słuchały głosów ptaków. Bezpośredni kontakt z przyrodą wpływał na aktywność poznawczą wychowanków, rozwijanie zainteresowań przyrodniczych oraz kształcił wrażliwość emocjonalną wobec środowiska naturalnego. Serdecznie dziękujemy Panu Arkadiuszowi Abramowskiemu za interesujące spotkanie z Przyrodą.
Dnia 1 kwietnia 2019 roku dzieci z grupy „SOWY” i „PSZCZÓŁKI” odwiedziły Bibliotekę Publiczną w Lidzbarku. Celem tej wizyty było spotkanie dzieci z historykiem Panią Ewą Rzeszutko. Dzieci miały okazję poznać historię rodzinnego miasta Lidzbarka w świetle różnych faktów, opowieści i legend. Z zainteresowaniem słuchały różnych ciekawostek. Poznały legendę o herbie lidzbarskim oraz skąd pochodzi nazwa miasta. Dowiedziały się także o dawnych budowlach, obyczajach i zajęciach ludzi. Poznały także fakty historyczne, które wpłynęły na losy mieszkańców. Celem spotkania było nie tylko poszerzenie wiadomości na temat Lidzbarka, historii jego powstania, ale także kształtowanie uczuć przywiązania do rodzinnej miejscowości oraz budzenie lokalnego patriotyzmu. Serdecznie dziękujemy Pani Ewie Rzeszutko za przybliżenie dzieciom historii naszego miasta!
Dnia 29 marca 2019 roku dzieci z grupy VIII – „Pszczółki” miały okazję zaprosić swoich Rodziców na zajęcie otwarte. Głównym celem zajęcia było poszerzanie wiedzy na temat środowiska przyrodniczego oraz kształtowanie pozytywnej postawy wobec świata przyrody. „List od Ziemi” skierowany do dzieci miał uświadomić wychowankom główne problemy ekologiczne. Dzieci zastanawiały się, co mogą zrobić dla NASZEJ PLANETY, aby była czysta i zdrowa. Poznawały też nazwy roślin chronionych tj. zwiastunów wiosny. Słuchały nagranych głosów ptaków. W czasie zajęć zaprezentowały także piosenki o tematyce ekologicznej. Dziękujemy serdecznie Rodzicom za udział w zajęciu.
Dnia 01.04.2019r., gośćmi w grupie II BIEDRONKI byli uczniowie kl. II SP nr 1 w Lidzbarku. Uczniowie recytowali przedszkolakom wiersze i czytali książeczki. Były występy w wykonaniu gości i dzieci z grupy II. Wspólnie spędzony czas upłynął na nauce i dobrej zabawie. Bardzo dziękujemy starszym koleżankom i kolegom za chwile, które razem spędziliśmym.
W dniu 21.03.2019r. dzieci, uczęszczające na kółko taneczne wraz z p.Magdaleną Samulewską, odwiedziły Żłobek Miejski w Lidzbarku. Celem spotkania była integracja dzieci oraz promowanie Przedszkola na zewnątrz. Grupa taneczna przedstawiła „Wiosenny taniec” , następnie zaprosiła dzieci ze Żłobka do wspólnej zabawy tanecznej. Nasze dzieci bardzo chętnie bawiły się z maluszkami. Było radośnie i wesoło. A wspólnym zabawom nie było końca. Dziękujemy serdecznie Pani Dyrektor oraz Pracownikom Żłobka za możliwość spotkania z dziećmi i mile spędzonych wspólnie chwil.
21 marca to dzień, w którym zaczyna się kalendarzowa wiosna, długo oczekiwany przez wszystkich. Po dniach zimnych, mroźnych, ciemnych przychodzi pora roku WIOSNA wesoła, radosna, ze słońcem, ciepłem, pierwszymi wiosennymi kwiatami, dlatego w naszym przedszkolu wszyscy- dorośli i dzieci przywitaliśmy ją radośnie. Tego dnia pogoda była jak na zamówienie, wiosna przywitała nas słońcem i ciepłem, dzieci z wszystkich grup odświętnie, kolorowo przebrane zebrały się w sali Wiewiórek, gdzie przygotowaliśmy wiosenny wystrój na tę okazję. Każda grupa, prezentowała się po kolei, wszystko przebiegało w miłej, radosnej atmosferze. Po prezentacji wszystkich dzieci, udaliśmy się do szatni, by przygotować się do wyjścia, następnie kolorowy, wesoły korowód przedszkolaków ruszył, z głośnymi okrzykami – WITAJ WIOSNO, ŻEGNAJ ZIMO - WITAJ WIOSNO. Cieszymy się bo, nadszedł wreszcie czas wesołych zabaw na powietrzu, spacerów na łąkę, do lasu, nad jezioro, nad rzekę, wycieczek bliższych i dalszych - Hura witaj WIOSNO !
Dnia 21 marca odbyły się kolejne warsztaty kulinarne „Palce lizać”. Podczas marcowych warsztatów kulinarnych przedszkolaki przygotowały wiosenne kanapki. Na stołach zagościły: pomidorki, ogórek, sałata, rzodkiewka, szczypiorek, papryka i biały ser. Dzieci z dużym zaangażowaniem zabrały się do pracy. Smarowały, kroiły i układały produkty, tworząc na kanapkach wiosenne kolorowe wzory. Przygotowane kanapki wyglądały naprawdę apetycznie. Miały mnóstwo witamin, ale przede wszystkim znakomicie smakowały.
Wiatrak matematyczny to innowacyjne narzędzie dydaktyczne służące do nauki matematyki poprzez ruch i aktywność własną przedszkolaków. W dniu 15 marca, dzieci z grupy KRASNOLUDKI uczestniczyły we wspólnych zabawach rozwijających umiejętności matematyczne. Przy pomocy wielobarwnego Wiatraka wspólnie doskonaliły orientację w schemacie ciała i przestrzeni, ćwiczyły koordynację, równowagę, utrwalały kolory, kształty i figury geometryczne. Ponadto uczyły się umiejętności współpracy i działania w grupie. Przedszkolaki aktywnie uczyły się matematyki, jednocześnie bawiąc się. Wspólne działania dostarczyły wszystkim wielu pozytywnych wrażeń. Zajecie poprowadziły wychowawczynie grupy: Edyta Zakrzewska i Izabella Cybulska.
14.03.2019r. dzieci z grupy Sowy i Jeżyki wybrały się na wycieczkę do Górznieńsko-Lidzbarskiego Parku Krajobrazowego. Park zachwyca pięknem lasów, szumem dębów i zapachem łąk. Sześciolatki brały udział w zajęciach edukacyjnych na terenie ośrodka Edukacji Ekologicznej mieszczącej się w osadzie leśnej Ruda. Zajęcia prowadzono w atrakcyjnej formie z wykorzystaniem różnorodnych środków dydaktycznych. Przedszkolaki doskonaliły umiejętność obserwacji środowiska i organizmów w nim żyjących, uczyły się obserwowania przyrody, a także kulturalnego zachowania wobec otaczającej natury. Zajęcia edukacyjne wzbogacono wykonaniem przez dzieci prac plastycznych. Podsumowaniem zajęć była wędrówka szlakiem ścieżki dydaktycznej, gdzie pod opieką pani przewodnik dzieci mogły poznać tajniki przyrody. Szczęśliwi, wzbogaceni o nowe wiadomości wróciliśmy do przedszkola.