W dniu 18 czerwca odbyło się ostatnie spotkanie warsztatów kulinarnych „Mini Master Szef- razem przy stole”. W tym dniu dzieci, rodzice i nauczycielki lepiły PIEROGI Z TRUSKAWKAMI. Podczas zajęć dzieci uczyły się ugniatać i rozwałkowywać ciasto, faszerować, oraz zlepiać pierogi. Śmiechu, radości i wspólnej zabawy było mnóstwo, a każdy uczestnik mógł poczuć się jak prawdziwy Mini Master Szef. Warsztaty zakończyły się wielką ucztą pierogową, w końcu mali kucharze stanęli na wysokości zadania tworząc z pierogów prawdziwe dzieła sztuki kulinarnej. Było pysznie! Dziękujemy rodzicom i dzieciom za aktywny udział w warsztatach.
Sześciolatki z Przedszkola Miejskiego w Lidzbarku— dzieci z grupy V „Jeżyki” i grupy VI ,,Sowy’’odwiedziły Szkołę Podstawową nr 2 przy ul. Nowej. Przedszkolaków powitały nauczycielki p. A. Radziejewska oraz p. W. Roch, które pokazały dzieciom wszystkie najważniejsze miejsca — swoje klasy, salę gimnastyczną, świetlicę, bibliotekę, pracownię komputerową. Dzieci poznały starszych kolegów i Panie, z którymi na pewno zetkną się we wrześniu. Pierwszy raz siedziały w szkolnej ławce, wspólnie śpiewały piosenki i na zakończenie wycieczki otrzymały od Pań słodki poczęstunek. W miłej atmosferze czas szybko minął i trzeba było wracać do przedszkola. Jednak już niedługo Nasze sześciolatki będą uczniami klasy pierwszej. Mamy nadzieję, że dzięki tej wizycie, przekonały się, że w szkole nr 2 jest bezpiecznie, miło i niezwykle ciekawie, bez trwogi i lęku przekroczą szkolne mury i pozyskają w niej nowych, wspaniałych kolegów.
W dniu 13 czerwca, przedszkolaki z grupy VI SOWY wybrały się na wycieczkę do gospodarstwa państwa Szypulskich, rodziców Igora. Dzieci mogły zobaczyć z bliska hodowane zwierzęta- świnie, którym przyglądały się z zaciekawieniem. Dzieci zwiedziły również ogromne szklarnie z kwiatami ozdobnymi. Najwięcej radości sprawiły dzieciom zabawy w ogrodzie. Przedszkolaki bawiły się w drewnianym domku, jeździły dużymi zabawkowymi pojazdami, grały w piłkę nożną, bujały się na hamaku. Największą atrakcją była przejażdżka prawdziwym traktorem. Pani Kasia przygotowała dla dzieci ciepłe kiełbaski, a na deser lody. Zadowoleni i pełni pozytywnych wrażeń oraz bogatsi o nowe doświadczenia, wróciliśmy „Welexem” do przedszkola. Wycieczka była bardzo udana i z pewnością na długo zapadnie w pamięci dzieci. Bardzo dziękujemy rodzicom Igora za miłe przyjęcie.
W dniach od 2 do 10 czerwca obchodziliśmy Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom, w ramach akcji „Cała Polska czyta dzieciom”, pod hasłem „Czytanie łączy”. Głównym zadaniem tej akcji było przypomnienie dorosłym, nauczycielom i rodzicom, że głośne czytanie dziecku jest najprostszym sposobem wychowania mądrego, kulturalnego i szczęśliwego człowieka, a dzieciom pokazać, że czytanie jest znakomitym i ciekawym sposobem spędzania czasu. Z tej okazji, grupa WIEWIÓRKI i grupa SOWY odwiedziły MGBP w Lidzbarku. Słuchały bajek czytanych przez panią Edytę Marszak i panią Annę Ambrochowicz. Grupa SMERFY i grupa JEŻYKI wybrały się do Urzędu Miasta. Przedszkolaki słuchały bajek czytanych przez panią Małgorzatę Nawrocką. Grupę MOTYLKI, odwiedziła pani Kasia Kempczyńska, mama Amelki, która przeczytała dzieciom interesujące bajki. Nasze przedszkole należy do grona czytających przedszkoli i podejmuje różnorodne działania propagujące ideę głośnego czytania dzieciom. Czytajmy dzieciom codziennie!
Najmłodsze dzieci z przedszkola, z grupy Krasoludków z wychowawczynią Jadwigą Jastrzębowską odwiedziły po raz pierwszy Miejsko-Gminną Bibliotekę w Lidzbarku. Dzieci były bardzo przejęte i zaciekawione, było to dla nich nowe miejsce. W ramach ogólnopolskiej akcji - Cała Polska Czyta Dzieciom, czekała na dzieci Babcia - Tadzia, jednego z wychowanków, Pani Anna Ambrochowicz, która na prośbę wychowawczyni zgodziła się przeczytać dzieciom.Dzieci wysłuchały jedną z książek z serii - Martynka. Opowiadanie o Martynce bardzo dzieciom podobało się, były zainteresowane, skupione i zaciekawione. Następnie dzieci odpowiadały na pytania dotyczące wysłuchanej książki. Na zakończenie spotkania dzieci bawiły się przy piosence o czytaniu i czytającej całej Polsce. Pani Edyta zapytała czy będą przychodziły z rodzicami wypożyczać książki, dzieci ochoczo odpowiadały, że przyjdą z rodzicami. Bardzo dziękuję Pani Annie Ambrochowicz za poświęcony czas i zainteresowanie dzieci książką oraz Pani Edycie za miłe przyjęcie małych przedszkolaków. Myślę, że będziemy stałymi bywalcami w naszej Bibliotece w Lidzbarku
W poniedziałek 11.06.2018r. dzieci z grupy Motylki i Biedronki wraz z opiekunami: H. Jarzynką, A. Zakrzewską, L. Dąbrowską, S. Wiśniewską, M. Napiwodzką, J. Jurkiewicz wybrały się na wycieczkę do JuraParku w Solcu Kujawskim. Głównym celem było zapoznanie dzieci z erą mezozoiczną – czyli erą dinozaurów. W JuraParku, w przepięknej leśnej scenerii spacerowały, oglądając dinozaury, o których szczegółowo opowiadała pani przewodnik. W muzeum Ziemi podziwialiśmy ekspozycje skamieniałości oraz szkielety pradawnych zwierząt. Ciekawym punktem wycieczki był również seans w kinie 5D. Niezwykle realistycznie przedstawione efekty sprawiły, że staliśmy się aktywnymi uczestnikami scen rozgrywających się na ekranie. Uczestniczyliśmy również w warsztatach plastycznych, na których każdy pomalował figurkę ślimaka – pamiątkę z wycieczki. Zmęczeni, ale zadowoleni wróciliśmy bezpiecznie do Lidzbarka. A uśmiechy na twarzach dzieci – bezcenne.
Słoneczna pogoda sprzyja i zachęca do zabaw na świeżym powietrzu. Z tego względu grupa „Biedronki” wybrała się na wycieczką do ogrodu znajdującego się u Państwa Małgorzaty i Mariusza Drzewińskich – rodziców Kubusia. Przy dużej ilości atrakcyjnych zabawek dzieci spędziły aktywnie czas. Miały możliwość m.in. jazdy na rowerze, hulajnodze, zabawkowymi pojazdami. Korzystały z piaskownicy, ogrodowego domku czy zjeżdżalni. Radość dzieci była ogromna. Dziękujemy Rodzicom za zaproszenie, poczęstunek i wspaniałą zabawę.
Dnia 6 czerwca 2018 roku dzieci z grupy VII „Pszczółki” odwiedziły Miejsko-Gminną Bibliotekę Publiczną w Lidzbarku. Pani bibliotekarka zapoznała dzieci z historią powstania biblioteki oraz jej funkcją i wyposażeniem. Dzieci miały okazję zapoznać się z bogatym księgozbiorem zarówno dla dzieci jak i dla dorosłych. Poznały też czytelnie w której na miejscu można skorzystać z literatury oraz uzyskać potrzebne informacje. Pani Edyta oznajmiła dzieciom, że wszystkie już mogą zostać czytelnikami biblioteki z udziałem rodziców. Przedszkolaki dowiedziały się , że w bibliotece można wypożyczyć ciekawe książki, ale także z przyjemnością spędzić wolny czas m.in. poprzez udział w warsztatach plastycznych, literackich, oglądanie wystaw malarskich. Duże zainteresowanie wzbudziło przeczytanie przez panią bibliotekarkę opowieści o piratach. Dzieci w czasie spotkania wykonały też „pirackie czapki”, chodziły po „niewidocznej linie”, uczestniczyły w zabawie słownej „Uwaga – papuga!”, która wywołała dużo śmiechu i radości. Głównym celem spotkania było rozwijanie zainteresowań literaturą, czasopismem, ilustracją a także rozbudzanie zainteresowań książką jako źródłem wiedzy i informacji. Umiejętność sprawnego czytania i zamiłowanie do książek to klucz do wiedzy. Czytanie dziecku buduje mocną więź między dorosłym i dzieckiem, wspomaga rozwój społeczno – emocjonalny, zapobiega uzależnieniu od telewizji i komputerów. Dziękujemy serdecznie Pani Edycie Marszak za interesujące spotkanie w bibliotece, wspaniałą przygodę z książką! W ramach akcji „Cała Polska czyta dzieciom” zachęcamy wszystkich rodziców do codziennego czytania!
5 czerwca dzieci z grupy JEŻYKI i grupy SOWY, wybrały się na wycieczkę do Torunia. Pierwszym punktem programu wycieczki była zabawa na „Piernikowym placu zabaw”, oraz śniadanie zjedzone na świeżym powietrzu w przepięknym otoczeniu murów Starego Miasta. Następnie nasi wycieczkowicze zwiedzili ogród Zoobotaniczny. Po zapoznaniu się z regulaminem pobytu na terenie ogrodu, ruszyliśmy oglądać mieszkańców zoo. Wymówienie nazw wielu z nich przysporzyło dzieciom niemało problemów. Po skałach brykały bowiem markury turkmeńskie, arui, czyli owce grzywiaste, a także gorale i mundżaki chińskie. Widzieliśmy też lamy i alpaki. Odwiedziliśmy również herpetarium, miejsce w którym mieszkają gady i płazy. Przedszkolaki w ogrodzie zoobotanicznym spotkały też rodzinkę króla Juliana, czyli lemury Katta. Zwieńczeniem zwiedzania ogrodu były odwiedziny u niedźwiedzi himalajskich – Nufiego i jego partnerki, chyba najbardziej popularnych zwierząt z toruńskiego zoo. Na koniec zrobiliśmy sobie wspólną fotografię koło sadzawki z fontanną. Kolejnym punktem wycieczki była zabawa i nauka w Centrum Nowoczesności „Młyn Wiedzy”. Zabawa w pracowni mogłaby trwać wiecznie. Przedszkolaki budowały, konstruowały, przeprowadzały doświadczenia, a wyobraźnia podpowiadała co raz to nowe pomysły. Ponadto mieli też możliwość wykonywania różnego rodzaju eksperymentów na sztucznej rzece: omijanie przeszkód przez wodę, działanie młyna wodnego, tamy i fontanny. Było przy tym mnóstwo śmiechu i zabawy! Czas poświęcony kreatywnej zabawie upłynął bardzo szybko, pozostały pamiątkowe zdjęcia i uśmiech na twarzach dzieci. Ostatnim punktem programu wycieczki był posiłek w restauracji Mc Donald`s. Mali wycieczkowicze niezwykle zadowoleni wrócili do przedszkola i jednogłośnie orzekli, że wycieczka do Torunia była fantastyczna i wszystko opowiedzą rodzicom! A na pewno będzie co opowiadać!
Bardzo często to dzieci wystepują przed dorosłymi, na Dzień Babci i Dziadka, Dzień Mamy. Tym razem było odwrotnie. Seniorzy przygotowali inscenizację pt. ,,Kot w butach"z okazji Dnia Dziecka i zaprosili Nasze dzieci. Przedstawienie zainteresowało dzieci ,a słynny kot wzbudził zaciekawienie swoim miauczeniem, które z radością powtarzaly. Przedszkolaki podziękowały aktorom z Dziennego Domu Senior -Wigor w Lidzbarku brawami i słodkim upominkiem. Serdecznie dziękujemy za zaproszenie.
29 maja odbyły się kolejne „Warsztaty kulinarne”, na których dzieci wspólnie z rodzicami wykonały zdrowy koktajl owocowy. Przedszkolaki odpowiednio ubrane w fartuszki, najpierw degustowały przyniesione składniki koktajlu. Następnie wspólnie z rodzicami i nauczycielkami wykonały trzy koktajle: truskawkowo-mleczny, bananowo-mleczny z kiwi oraz truskawkowo- borówkowy. Do przygotowania koktajli, uczestnicy przynieśli zdrowe składniki: truskawki, borówki, kiwi, banany, maślankę i mleko. Przed przystąpieniem do pracy zapoznały się z urządzeniem do robienia koktajlu – blenderem. Pod nadzorem mam dzieci kroiły owoce, wrzucały do blendera, a następnie blendowały i patrzyły jak powstaje koktajl. Na koniec wszystkich czekała degustacja. Koktajle były pyszne.
Dn. 29 maja mieliśmy niepowtarzalną okazję obejrzeć przedstawienie w MGOK w Lidzbarku pt. „Na ratunek królestwu marzeń” w wykonaniu uczniów ze Szkoły Podstawowej nr.2 w Lidzbarku, z klasy gimnazjalnej IIIb, którzy w bardzo ciekawy sposób przedstawili dzieciom zaczarowany świat bajki. Była to przedstawienie opowiadające o tym, jak wróżki pomogły uratować królową Aurorę, pokonując złego Lorda. W czasie inscenizacji, dzieci tańczyły z wróżkami, odgadywały zagadki i rzucały się balonami. Przepiękna bajkowa sceneria oprawiona doskonałą muzyką i śpiewem starszych koleżanek sprawiła, że zaprezentowane przedstawienie bardzo podobało się naszym przedszkolakom :-) Serdecznie dziękujemy za zaproszenie nas na tę wspaniałą przygodę z bajką.
Dnia 28.05.2018r. grupa "Wiewiórki" oraz grupa "Pszczółki" wybrały się na wycieczkę autokarową do Torunia. Pierwszym punktem wycieczki było zwiedzanie Torunia w obecności przewodnika p. Anny Radkowskiej. W trakcie spaceru dzieci poznały najważniejsze i najsłynniejsze zabytki w Toruniu, w oparciu o ciekawe i niezwykłe opowieści, historie i legendy przedstawione przez przewodnika. Na początku wycieczki zwiedziliśmy "krzywą wieżę" i poznaliśmy jej legendę. Każde dziecko chętnie stawało pod nią sprawdzając czy jest "grzeczne". Dzieci widziały pomnik Mikołaja Kopernika oraz pręgierz w kształcie " złotego osła". Następnie zobaczyliśmy pomnik grającego na skrzypcach flisaka, otoczonego żabkami. Kolejnym punktem wycieczki był przejazd "retro tramwajem". Była to ciekawa forma poznania innych dzielnic Torunia. Kolejną atrakcją był rejs statkiem po Wiśle, gdzie dzieci miały niepowtarzalną możliwość podziwiania panoramy toruńskiej starówki z pokładów statku. W dalszej części wycieczki udaliśmy się do "Piernikowego Miasteczka"- plac zabaw. Dzieci miały do dyspozycji m.in. piernikowy zamek, huśtawki, zjeżdżalnie, mini scenę, piaskownice w formie pierników, ławki, szachy, pole golfowe. Na koniec pojechaliśmy do restauracji Mc Donald's. Po posiłku wróciliśmy do autokaru. To była wspaniała wycieczka. Przedszkolaki długo będą o niej pamiętały!
Dnia 24 maja grupa SMERFY wyjechała na wycieczkę do Brodnicy, do "Mini disco". Dzieci bardzo miło spędziły czas na zabawach ruchowych w basenie z kulkami. Czas pobytu uatrakcyjniali animatorzy poprzez malowanie twarzy, zabawę przy muzyce oraz chustą animacyjną. Dzieci puszczały bańki mydlane. Rozgrywały się również zawody sportowe. Po zabawach dających dzieciom wiele emocji pojechaliśmy na posiłek do Mc Donalds. Dzieci wróciły do przedszkola z radosnymi, szczęśliwymi minami, a ich twarze mówiły same za siebie. Chętnie pojechałyby tam jeszcze raz.
Dnia 25 maja odbyła się miła uroczystość z okazji Dnia Matki. Dzieci powitały swoje mamy zagadką: Co to znaczy słowo matka? Przedszkolaki odświętnie ubrane wyrażały swoją miłość i wdzięczność poprzez występy artystyczne. Były wiersze, piosenki. Podczas występów na twarzach rodziców widać było wzruszenie, emocje. Po zakończonym programie artstycznym dzieci złożyły życzenia swoim mamom. Wręczyły również własnoręcznie wykonane prezenty, laurki, serduszka oraz każda z mam otrzymała symboliczną różę. Na koniec uroczystości na gości czekał słodki poczęstunek przygotowany przez rodziców. Dziękujemy mamom za przybycie oraz za to, że je MAMY.
28 maja, odbyła się uroczystość z
Dn. 24 maja w Miejsko-Gminnej Bibliotece Publicznej w Lidzbarku odbyło się uroczyste podsumowanie i wręczenie nagród w całorocznym konkursie czytelniczym ,,CZYTANIE NA MEDAL’’. Nagrody książkowe i medale otrzymali: Adam Cybulski z grupy ,,Sowy” oraz cała grupa ‘’Jeżyki” z Przedszkola Miejskiego w Lidzbarku. Wszystkie dzieci są zapisane do biblioteki i systematycznie wypożyczają wraz ze swoimi rodzicami mnóstwo książek. Rodzice wiedzą, że człowiek nie rodzi się czytelnikiem staje się nim poprzez wzrastanie w odpowiedniej kulturze. Dziecko nie zostanie czytelnikiem samo z siebie, potrzebuje bodźca, kontaktu z książką . To dorośli muszą wzbudzić w dziecku zamiłowanie do czytania podczas wychowania. Najważniejsi są rodzice, którzy mają świadomość wartości książki, także nauczyciele. To czytanie w domu jest tym punktem wyjściowym wychowania w literaturze. Kontakt z książką od najmłodszych lat jest pomocny w radzeniu sobie w środowisku i w życiu. Wskazanie drogi, pomoc w wychowaniu, nauka wrażliwości i wartości odbywa się poprzez literaturę. Rodzice, opiekunowie mają w tym wielką pomoc i udział , aby poprzez czytanie, rozbudzić wyobraźnię, koncentrację oraz myślenie. Wzmocnić więź, ukształtować moralną wrażliwość oraz zbudować mocny system wartości u dziecka. Dziecko posiada zasoby wewnętrzne, które zbudowane są z wartości wpajanych od dzieciństw, rodzice mogą wspomóc się właśnie literaturą. Dla dziecięcej psychiki, czytanie to nabycie umiejętności wyciszenia się, osiągnięcie spokoju, ucieczki od stresów i niepokojów. Czytając, możemy czerpać z mądrości innych, ich doświadczeń. W dzisiejszym świecie mediów i wszechogarniających bodźców trudno się dzieciom skupić. Jednak pomimo tego całego chaosu, bieganiny, pracy i zaangażowania zawodowego powinniśmy spędzać jak najwięcej czasu. Tego czasu nie nadrobimy, lata dziecięce szybko mijają , a to co dziecko wchłonie od rodziców zostaje na całe życie. Dlatego też jednym z narzędzi powinna być książka, która ma ogromny wpływ na kształtowanie osobowości dziecka. Wystarczy wieczorem lub rano, poświęć czas by przeczytać lub opowiedzieć historię czy baśń, pomagają one bowiem dziecku zrozumieć otaczający świat. Możemy być wtedy pewni, iż wyrosną z naszych dzieci mądre, wrażliwe i pełne empatii młode osoby, a później równie wrażliwi dorośli. GRATULUJEMY DZIECIOM I RODZICOM!!! NAJSERDECZNIEJSZE PODZIĘKOWANIA DLA PANI EDYTY MARSZK ZA ZACHĘCANIE DZIECI DO CZYTANIA KSIĄŻEK!!!
Dn. 24 maja 2018r. w grupie ,,Jeżyki’’ odbyła się uroczystośc z okazji DNIA MATKI. Dzieci powitały swoje Mamy piosenką i wspólnie z nimi bawiły się w zabawę Zmiana miejsc i Rób tak jak ja. Mamy wzięły udział w konkursie Rozpoznaj swoje dziecko oraz Wspólny taniec. Tańczyły ze swoimi dziećmi Tango. Następnie odbyła się część artystyczna – śpiewanie przygotowanych piosenek, recytowanie wierszy, wręczenie Mamom przygotowanych upominków. Wspólny poczęstunek herbatą, torcikami i galaretką z bitą śmietanką przygotowanymi dzień wcześniej przez dzieci. Mamy ze swoimi pociechami bardzo miło spędziły czas, było mnóstwo radości, zabawy i wzruszenia. Dziękujemy Mamom za wspólnie spędzony czas ze swoimi dziećmi w naszym przedszkolu!!!
Dnia 25.05.2018r. w grupie IV WIEWIÓRKI odbyła się uroczystość z okazji Dnia Matki. Odświętnie ubrane dzieci wyrażały miłość i wdzięczność swoim mamom poprzez występy artystyczne. Po części oficjalnej, w której dzieci zaprezentowały swoje zdolności recytatorskie, wokalne i taneczne na twarzach mam zauważyć można było radość oraz wzruszenie. Po zakończonym programie artystycznym dzieci wręczyły swoim mamom własnoręcznie wykonane prezenty, laurki i zaprosiły na słodki poczęstunek. Jeszcze raz życzymy Wam, Drogie Mamy, aby takie uczucia towarzyszyły Wam każdego dnia.
Dnia 25 maja, dzieci z naszego przedszkola uczestniczyły w przedstawieniu pt.: „Kuba i Buba czyli savoir-vivre dla dzieci”, który odbył się w MGOK w Lidzbarku. Przedstawienie Teatru Współczesnego z Krakowa w humorystyczny sposób uczy dzieci trudnej sztuki dobrego zachowania. Głównymi bohaterami przedstawienia to bliźniaki Kuba, jego siostra Buba oraz robot Bon-Ton, który uczy niesforną dwójkę bliźniaków dobrych manier. Interesujące i zabawne sytuacje zostały zapamiętane przez dzieci i stały się świetnym tematem do rozmów na temat zachowania własnego i bohaterów. Przedstawienie zrobiło na przedszkolakach duże wrażenie.