ZAJĘCIA SPECJALISTYCZNE

wtorek: 9.30-11.00

środa: 11.30-12.00

czwartek: 10.00-11.30

Mów dziecku, że jest dobre, że może, że potrafi”

/ Janusz Korczak/

Pojęcie terapii jest wieloznaczne. Określamy tak sposób pracy z dziećmi mający na celu rozładowanie wewnętrznych konfliktów, frustracji i napięć o charakterze emocjonalnym.

Nadrzędny celem terapii jest wspomaganie rozwoju dziecka, rozumiemy przez to usprawnianie funkcji psychomotorycznych, wyrównywanie braków w wiadomościach i umiejętnościach, rozwijanie samodzielności, budowanie wiary we własne siły.

Terapia pedagogiczna jako system działań wychowawczych skierowana jest na udzielenie pomocy dziecku, rozumienie dziecka, jego zachowań, pozwala na dobór określonej strategii pracy terapeutycznej.

Ważne jest wczesne zauważenie wszelkich odchyleń rozwojowych, ponieważ dysharmonie i zaburzenia rozwoju mają tendencje do pogłębiania się, gdy nie podejmie się działań terapeutycznych w zaburzonych zakresach, brak  tych działań może stać się czynnikiem hamującym normalną aktywność dziecka lub prowadzić do nieprawidłowych i niepożądanych zachowań.

Obserwacja jest pomocna rodzicom i nauczycielom w lepszej organizacji procesu wychowania, wzmacniania i pomocy w trudnościach jakie ma dziecko.

Harmonijny rozwój dziecka jest możliwy dzięki indywidualnemu i podmiotowemu traktowaniu wychowanków.

Zajęcia terapeutyczne w przedszkolu obejmują usprawnianie funkcji:

- słuchowych

- wzrokowych

- ruchowych

i ich właściwej koordynacji.

Terapia oparta jest na zasadach:

1. Integracja
  2. Adekwatność
  3. Tempo dostosowane do dziecka
  4. Zasada „drobnych kroków”
  5. Systematyczność i intensywność działań
  6. Doprowadzenie rozpoczętej pracy do końca
  7. Wdrażanie do samokontroli
  8. Akceptacja, pogoda ducha
  9. Właściwe wzmacniania, nagroda
  10. Eliminowanie frustracji( ocena za wkład pracy, nie za efekt)
  11. Przestrzeganie jednolitego systemu oddziaływań w przedszkolu, w domu i podczas zajęć terapeutycznych.

Jedną z podstawowych technik pracy terapeutycznej  z dzieckiem w wieku przedszkolnym jest uważana zabawa, dlatego zabawa szczególnie spontaniczna, ma walory terapeutyczne, prowadzi do zaspokajania potrzeb i oczekiwań dzieci.

Ważnym sposobem pracy terapeutycznej jest organizowanie zabaw lub inscenizacji na podstawie tekstu literackiego oraz aktywność plastyczna.

Zastosowanie zabawy w pracy dydaktycznej oraz wychowawczej powoduje, że dziecko jest mniej skrępowane, staje się bardziej otwarte, ufne, chętnie uczestniczy w działaniach edukacyjnych, z łatwością i chęcią przyswaja przekazywaną mu wiedzę i umiejętności.

Podczas wszystkich zabaw należy pamiętać by:

- stopień trudności zadania był dostosowany do aktualnych możliwości dziecka,

- zakres podpowiedzi był dostosowany do aktualnych możliwości dziecka i zmniejszany w miarę jego rozwoju,

- w czasie jednego zajęcia wykonywać kilka ćwiczeń z różnych kategorii ( np. doskonalenie percepcji wzrokowej i ćwiczenie grafomotoryki), które będą przeplatane ćwiczeniami relaksacyjnymi,

- powtarzać ćwiczenia tak długo, aż dziecko będzie potrafiło wykonać je prawidłowo i samodzielnie,

-stosować system nagród rzeczowych i społecznych (pochwały)

Przykłady ćwiczeń:

1. Usprawnianie motoryki i sprawności manualnej:

- np. chodzenie po narysowanej linii, chody i marsze ze zmianą kierunku, zagadki ruchowe(pokazywanie i odgadywanie czynności), zabawy zręcznościowe typu wycinanki, wydzieranki, bierki, pchełki, stemplowanie, papierowe składanki;

2.  Ćwiczenia graficzne:

- np. pogrubianie konturów, obrysowywanie, wodzenie po śladzie wykropkowanym,

wypełnianie zaznaczonych konturów, kopiowanie rysunków przez kalkę techniczną,

odwzorowywanie prostych figur geometrycznych;

1. Ćwiczenia usprawniające percepcję wzrokową, koordynację wzrokowo-ruchową i orientację przestrzenną:

- np. układanie obrazków z części według podanego wzoru i bez wzoru, układanie kompozycji z klocków mozaiki geometrycznej, wyszukiwanie identycznych obrazków, różnic na obrazkach, uzupełnianie brakujących liter, sylab w wyrazach, układanie wyrazów z rozsypanek literowych, układanki sylabowe;

4. Ćwiczenia usprawniające percepcję słuchową;

- np. rozpoznawanie różnych dźwięków z otoczenia, różnicowanie dźwięków rożnych instrumentów muzycznych, wyodrębnianie wyrazów w zdaniu, podział wyrazów na sylaby,

Rozpoznawanie podanej głoski w nagłosie, wygłosie i śródgłosie.