W czwartek 22.02.18r. grupa ,,Jeżyki" wybrała się do Zegarmistrza. Zapoznały się z zawodem zegarmistrza i zobaczyły, co znajduje się w jego pracowni. Przedszkolaki dowiedziały się, że zegarmistrz to specjalista od naprawy wszelkich rodzajów zegarów i zegarków. Kto może zostać zegarmistrzem? Profesja ta wymaga dużej precyzji, skrupulatności, dokładności, spokoju i cierpliwości. Zegarmistrz nad niewielkim mechanizmem jednego zegarka spędza wiele godzin na siedząco. Jak zostać zegarmistrzem? W uzyskaniu kwalifikacji zegarmistrza pomagają np. Zasadnicze Szkoły Zawodowe, natomiast praktyka odbywa się w zakładach rzemieślniczych pod okiem mistrzów. Pan Karol Jagodziński opowiedział dzieciom, na czym polega praca zegarmistrza. Zegarmistrz wykonuje prace konserwacyjne i naprawcze wszelkiego rodzaju zegarów i zegarków. Przedstawił rodzaje zegarków: naręczne, pierścionkowe, kieszonkowe, budziki, sportowe, ścienne. Pokazał narzędzia jakie zegarmistrz wykorzystuje w swojej pracy tj. przyrządy pomiarowe, tokarkę, wciskarkę, wiertarkę, czyszczarkę i inne. Dzieci dowiedziały się, że oprócz naprawy zegarków, możemy u zegarmistrza wyrobić klucze . Dzieciom wizyta u ,,Zegarmistrza" bardzo się podobała. Pięknie dziękujemy Państwu Jagodzińskim za przyjęcie nas w swojej pracowni, poświęcony czas i słodki poczęstunek.
12 lutego odbyło się rozstrzygnięcie KONKURSU NA NAJŁADNIEJSZĄ SALĘ PRZEDSZKOLNĄ pod hasłem „W zimowej szacie…”. W konkursie udział brały wszystkie grupy przedszkolne. Sale prezentowały się wspaniale! Komisja konkursowa w składzie: reprezentant Rady Rodziców - B.Leźnicka, intendentka - D.Krezymon, dziecko - A.Kaczorowska, pomoc nauczyciela- D.Chylińska oraz wychowawca- D.Ostrowska, oceniała zimowy wystrój każdej z sal. Wszystkie przedszkolaki oraz ich opiekunowie dołożyli wszelkich starań, aby ich sale były pełne zimowych dekoracji. Jednak, jak wiadomo, zwycięzca może być tylko jeden i w tym zimowym miesiącu jest to grupa V JEŻYKI wraz z wychowawczyniami – Ewą Pek i Izabellą Cybulską. Miejsce drugie zajęła grupa II BIEDRONKI, a trzecie miejsce grupy: III MOTYLKI i IV WIEWIÓRKI. Serdecznie gratulujemy zwycięzcom konkursu i dziękujemy za zaangażowanie. Dzięki Wam, Nasze przedszkole jest jeszcze piękniejsze!
W piątek, 9 lutego, w MGOK w Lidzbarku odbyło się przedstawienie teatralne w wykonaniu dzieci czteroletnich z grupy BIEDRONKI. Dzieci zaprezentowały wszystkim grupom przedszkolnym spektakl pt. „W świecie baśni”. Biedronki perfekcyjnie odegrały swoje role, a w kostiumach przygotowanych przez rodziców wyglądały przepięknie. Przedstawienie było niezwykle ciekawe, co sprawiło, że dzieci oglądały je z zapartym tchem. Dzieciaczki po występie zostały obdarowane gorącymi brawami przez swoich kolegów i koleżanki z przedszkola. Dzieci zostały przygotowane przez panie wychowawczynie: Sylwię Wiśniewską i Małgorzatę Napiwodzką. Serdecznie dziękujemy grupie Biedronki za zaproszenie!
Zapraszamy chętnych rodziców i dzieci na warsztaty kulinarne „Mini Master Szef - razem przy stole”, które będą odbywały się raz w miesiącu. Na warsztatach rodzice wspólnie z dziećmi i nauczycielkami będą bawić się w gotowanie zdrowych i smacznych potraw. Celem warsztatów jest zainteresowanie przedszkolaków kulinariami jako umiejętności pożytecznej, wykorzystywanej w życiu codziennym. Jak również jako formy spędzania wolnego czasu, mogącej rozwinąć się w interesujące hobby. Integracja społeczności przedszkolnej: rodziców, nauczycieli i przedszkolaków. Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do zapisywania się u wychowawczyń grup do 21 lutego. Szczegółowe informacje zostaną przekazane rodzicom przez wychowawczynie na zebraniach z rodzicami. Pierwsze spotkanie organizacyjne z zainteresowanymi, odbędzie się 22 lutego o godz. 16:00 w sali grupy V. Warsztaty poprowadzą panie: Ewa Pek, Żaneta Kawka, Edyta Zakrzewska. Produkty oraz naczynia do zajęć przynoszą rodzice. SERDECZNIE ZAPRASZAMY!
Podczas ferii zimowych przedszkolaki z gr. IV WIEWIÓRKI wzięły udział w uroczystym otwarciu Żłobka Miejskiego w Lidzbarku. Dzieci przedstawiły krótką inscenizację pt. ,, Żłobek jest super” dla maluszków i rodziców. Przedstawienie przygotowały wychowawczynie Katarzyna Wiśniewska , Żaneta Kawka oraz Edyta Zakrzewska. Skład artystów to: Maja Borzymowska, Martyna Lamparska, Miłosz Rostkowski, Lena Szatkowska, Anna Wielechowska i Ksawery Żurek. Przedszkolaki były zachwycone żłobkiem i stwierdziły ,że ,,gdyby nie były takie duże” z chęcią zostałyby w tak ,,fajnym” miejscu do zabawy,spania i posiłków. Serdecznie dziękujemy rodzicom i dzieciom za poświęcony czas w okresie wolnym od zajeć przedszkolnych.
Bal karnawałowy dla przedszkolaków to dzień niezwykły, często wyczekiwany przez wiele tygodni. Jest atrakcją bardzo lubianą przez dzieci, dostarczającą im wielu przeżyć i radości. Tak też było w Przedszkolu Miejskim w Lidzbarku. Bale odbyły się we wszystkich grupach przedszkolnych, w dniach 16,17,18,19 stycznia. W dniu balu już od rana w przedszkolu pojawiały się kolorowe postacie. Dzieci przebrane były za bohaterów znanych bajek, w salach przedszkolnych można było spotkać wróżki, królewny, motylki, rycerzy, piratów, policjantów, Spider-Manów, Batmanów, … nie sposób zliczyć i wymienić tych wszystkich postaci. Bal prowadził pan Krzysztof Gmyr. Kiedy czas zabawy dobiegł końca dzieci z żalem opuszczały salę balową. Bal umożliwił dzieciom i wychowawcom spędzenie czasu w miłej atmosferze. Wspólna zabawa przyniosła wiele radości naszym wychowankom, a to było głównym celem tego balu. Dziękujemy dzieciom i rodzicom za zaangażowanie w przygotowanie pięknych balowych strojów i słodkiego poczęstunku. Kolejny bal karnawałowy już za rok!
Dnia 19 stycznia w grupie "Wiewiórki" zorganizowana została uroczystość z okazji Dnia Babci i Dziadka. W tym dniu dzieci zaprosiły do przedszkola swoje kochane babcie i dziadków. Dzieci przygotowały dla nich specjalny program artystyczny, recytowały wiersze, śpiewały piosenki i tańczyły. Był to czas uśmiechu, radości i dumy. Szczęśliwe i rozpromienione twarze babć i dziadków po raz kolejny ukazały nam, jak ważne są spotkania i wspólnie spędzone chwile z wnukami. Po części oficjalnej goście zostali zaproszeni na herbatę i słodki poczęstunek. Na koniec dzieci wręczyły swoim ukochanym babciom i dziadkom własnoręcznie przygotowane upominki i laurki. Dziękujemy !!!
Dnia 18 stycznia 2018 roku uczciliśmy Święto Babci i Dziadka. Dzieci aktywnie włączyły się w przygotowanie uroczystości przedszkolnej. Przygotowały wraz z rodzicami słodki poczęstunek dla przybyłych gości. Zaprezentowana przez dzieci część artystyczna, laurki, kwiatki i podarunki były wyrazem miłości i szacunku dla wszystkich Babć i Dziadków. Święto Babci i Dziadka to jedno z najpiękniejszych dni w roku. Dzień Babci obchodzimy tradycyjnie 21 stycznia, a Dzień Dziadka 22 stycznia. Babcia i Dziadek to osoby, które kojarzą się z czułością, cierpliwością i uśmiechem na twarzy. Babcia i Dziadek otulają wnuczęta swą miłością, rozpieszczają je słowem, głaszczą spokojem, uspakajają ciepłem, uściskiem pełnym radości. Wszystkim Babciom i Dziadkom dziękujemy za ich miłość i za to, że są obok nas. Życzymy Wszystkim Babciom i Dziadkom Wszystkiego Najlepszego przede wszystkim dużo zdrowia, szczęścia, radości i pomyślności oraz zadowolenia ze swoich wnuków!
Babcia – to słowo chyba wszystkim dzieciom i dorosłym kojarzy się z ciepłem, dobrocią i mądrością. Stara prawda głosi, że wszystkie babcie kochają swoje wnuczęta bardziej, niż kochały własne dzieci, gdy te były jeszcze małe. Wiadomo, że babcia bez protestu rezygnuje z własnego prawa do odpoczynku, gdy trzeba zająć się wnukami. To ona wciska w małą rączkę co smaczniejsze kąski, to ona wysłuchuje cierpliwie zwierzeń i marzeń rosnących w małych główkach. Takie są babcie . Dzień babci jest okazją, by wyrazić jej miłość, wdzięczność, przywiązanie. Dzieci z grupy VIII SMERFY zaprosiły swoje babcie i dziadków na tę właśnie uroczystość. Były wiersze, piosenki, zabawy. Wnuczęta podarowały własnoręcznie wykonane upominki . Przy poczęstunku przygotowanym przez rodziców widać było na twarzach gości wyraz wdzięczności i radości. Na koniec babcie i dziadkowie podziękowały swoim wnuczętom za wspaniały występ.
Babcie i dziadkowie zawsze mają czas i otwarte serce dla swoich wnuków. Dla nich wnuczęta są radością życia. Umieją powiedzieć im dobre słowo, zawsze dobrze rozumieją, a przede wszystkim bezgranicznie kochają. Dlatego w podzięce za ich wysiłki grupa MOTYLKI zorganizowała dnia 18.01.2018r. uroczyste spotkanie, na które zaprosiła swoje babcie i dziadków. Mali artyści zaprezentowali swoje wokalne i recytatorskie umiejętności. W ten sposób mogli podziękować swoim dziadkom za trud włożony w opiekę nad nimi. Po występach dzieci odśpiewały „Sto lat” i wręczyły laurki swoim najbliższym. Na koniec uroczystości rodzice zaprosili dziadków na słodki poczęstunek. Dzień 18 stycznia 2018r., choć zimowy i mroźny, okazał się dla naszych babć i dziadków bardzo ciepłym dniem, a w niejednych oczach można było zauważyć łzy wzruszenia.
Zima to trudny czas dla ptaków. Trudno znaleźć im cokolwiek do jedzenia, gdyż wszystko zasypał śnieg. Poszukiwania na mrozie pochłaniają cenną energię, a śniegowa pierzynka utrudnia dostep do pokarmu. Wróble, mazurki, sikory, dzięcioły, kawki i gawrony, kosy i kwiczoły, czekają na naszą pomoc. Wielu ptakom nie uda się przetrwać ciężkich zimowych warunków - niskiej temperatury i opadów. Aby pomóc im w przetrwaniu zimą można je dokarmiać. Dokarmianie zaczynamy wtedy, gdy pokrywa śnieżna uniemożliwia im żerowanie. Dlatego dzisiaj, kiedy spadło mnóstwo śniegu do akcji ruszyła grupa "Jeżyków". Dzieci z pomocą pana Karola zawiesiły na placu zabaw nowy karmnik. Do środka wsypały: kaszę, zboże, płatki owsiane, ziarna słonecznika oraz suszone owoce. Dzieci powiesiły również zimowe kule:połączenie tłuszczu z ziarnami i orzechami."Jeżyki"przypominają , by nie karmić ptaków produktami solonymi, ponieważ przynosi to więcej szkód niż pożytku.Głodne ptaki zjedzą wszystko, a efekty mogą być tragiczne. Dziękujemy dzieciom i ich rodzicom za pomoc w dokarmianiu ptaków.
21 stycznia obchodzimy Dzień Babci, a 22 stycznia Dzień Dziadka. Jeszcze mamy kilka dni do tych ważnych dat, ale "Jeżyki"spotkały się już dzisiaj- 16 stycznia, aby z tej okazji wszystkim Seniorom złożyć najserdeczniejsze życzenia.: Dużo, dużo zdrowia, pogodnych dni, spokojnych nocy, kolorowych snów i uśmiechów na co dzień. Wnuczęta postarały się, aby dziadkowie wesoło i miło spędzili czas w przedszkolu. Dzieci przedstawiły Jasełkę Bożonarodzeniową oraz piosenki i wierszyki. Była również wspaniała niespodzianka -ogromny tort oraz mnóstwo słodkości. Dzieci obdarowały swoich bliskich własnoręcznie przygotowanymi upominkami.Były to chwile radości, miłości i wzruszenia. Dziękujemy Babciom i Dziadkom za tak liczne przybycie i mile spędzony czas. Serdeczne podziękowania także dla Rodziców, którzy pomogli przygotować uroczystość.
Dn. 15.01.2018 w MGOK w Lidzbarku odbyło się przedstawienie z okazji Dnia Babci i Dziadka zorganizowane przez grupę „Biedronki” zatytułowane „Zamieszanie w krainie bajek”. Dzień Babci i Dzień Dziadka to dni, gdy wnuczęta mogą powiedzieć swoim kochanym dziadkom "Kocham Cię", podarować wyjątkowy prezent oraz podziękować im za opiekę, wsparcie i miłość.Wspaniałym prezentem okazała się bajka dla Dziadków, kiedy to dzieci prezentowały swoje zdolności artystyczne, muzyczne recytatorskie - wcielając się w bajkowe postacie tj. Wróżki, Czarownice, Jasia i Małgosię, Czerwonego Kapturka, Kota w Butach, Wilka czy Krasnali. Na zakończenie dzieci wręczyły własnoręcznie wykonane laurki. Dumni dziadkowie ze wzruszeniem podziwiali występy swoich milusińskich, a przedszkolaki odważnie i bez tremy reprezentowały swoje umiejętności, za co zostały nagrodzone wielkimi brawami.
Dnia 15 stycznia, w naszym przedszkolu, odbyła się uroczystość z okazji DNIA BABCI I DZIADKA. Przedszkolaki z grupy VI Sowy, przygotowały program artystyczny dla zaproszonych gości. Były to wiersze, piosenki, inscenizacje związane tematycznie z tymże świętem oraz tańce. W ten sposób dzieci mogły wyrazić kochanym Babciom i Dziadkom, swoje uczucia za trud włożony w ich wychowanie. Dumni dziadkowie ze wzruszeniem podziwiali występy swoich milusińskich, a przedszkolaki pełniły rolę gospodarzy. Po występach goście oraz dzieci zostali zaproszeni na przygotowany przez mamy słodki poczęstunek. Nie zabrakło również pięknie udekorowanych tortów. Na koniec dzieci obdarowały swoich bliskich własnoręcznie wykonanymi upominkami. Takie spotkania pełne uśmiechów, wzruszeń i radości wzmacniają więzi emocjonalne z rodziną, uczą dzieci sposobów wyrażania uczuć oraz szacunku dla osób starszych.
Dnia 15 stycznia , w naszym przedszkolu gościliśmy aktorów z muzycznego teatru „Bajecznego” z Bydgoszczy. Dzieci obejrzały spektakl pod tytułem „Staruszek z zimowej krainy”. Aktorzy włączyli dzieci do przedstawienia. Przedszkolaki razem z pieskiem śpiewały piosenki i tańczyły. Dowiedziały się również, że zimą należy pamiętać o zwierzętach, które czekają na naszą pomoc. Przedstawienie wywołało u dzieci uśmiech i zaciekawienie. Po zakończeniu występu dzieci nagrodziły aktorów głośnymi brawami. Po powrocie do sal dzieci dzieliły się swoimi wrażeniami.
W niedzielę , 14 stycznia, dzieci z grupy VI SOWY przedstawiły „Jasełka Bożonarodzeniowe” w Kościele p.w. Wniebowzięcia NMP w Lidzbarku. Przedstawienie wzruszyło wszystkich obecnych, a mali wykonawcy otrzymali głośne brawa. Na zakończenie proboszcz, ksiądz Marian Wiśniewski podziękował przedszkolakom za przepiękny występ i podarował wszystkim dzieciom i opiekunom: Ikony z postaciami Świętych, słodycze oraz 50 nowych kamizelek odblaskowych. Jasełka w Parafii stały się już długoletnią tradycją naszego przedszkola a dla dzieci i ich rodzin jest to niepowtarzalne przeżycie. Tego dnia również, przedszkolaki z grupy VI SOWY i grupy V JEŻYKI, wystąpiły w MGOK w Lidzbarku z okazji 26 finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Grupa VI zaprezentowała JASEŁKA, a grupa V wykonała taniec w przepięknych kolorowych strojach. Było pięknie, nastrojowo i wzruszająco! Dziękujemy za ten czas!
Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy to akcja pozyskiwania środków na wsparcie polskiej medycyny.
Jej najistotniejszym elementem jest jednodniowa zbiórka publiczna, która odbywa się co roku w drugą niedzielę stycznia. W tym roku celem jest pozyskanie środków „dla wyrównania szans w leczeniu noworodków”. Neonatologia była celem Finałów WOŚP już siedmiokrotnie. Dzięki WOŚP na wszystkie oddziały noworodkowe w Polsce trafiły 3 844 urządzenia medyczne za łączną kwotę 121 909 333,39 PLN. Rodzice najmniejszych pacjentów mogą dziś, w razie potrzeby, liczyć na gotowość do pracy 1160 inkubatorów, 367 stanowisk do resuscytacji noworodków czy 344 kardiomonitorów. Nasze przedszkole także ma swój maleńki udział w 26 finale. Druhna Katarzyna Wiśniewska z przedszkolakami zbierała pieniądze na przedszkolnym korytarzu Jak zwykle rodzice,babcie,dziadkowie i przedszkolaki byli niezawodni. Dziękujemy!
Dnia 11 stycznia, przedszkolaki z grupy V „Jeżyki” i VI „Sowy” odwiedziły Dzienny Dom Senior -Wigor. SOWY przedstawiły Jasełka, a JEŻYKI program artystyczny związany z Dniem Babci i Dziadka. Występ bardzo podobał się seniorom. Po części artystycznej na przedszkolaków czekała słodka niespodzianka. Dziękujemy za wspólnie spędzony czas.
W bieżącym roku szkolnym nasze przedszkole przystąpiło do udziału w konkursie „Przedszkole Talentów”, którego celem było rozwijanie potencjału dzieci, ich zainteresowań i talentów. Realizację programu rozpoczęliśmy w grudniu. W dniach 20.12.- 22.12.2017 r dzieci z grupy WIEWIÓRKI uczestniczyły w zajęciach z cyklu „ Dziecko w uporządkowanym świecie”. Zajęcia te miały na celu uświadomienie dzieciom powtarzalności następujących po sobie dni tygodni, miesięcy, pór roku. W pierwszym dniu realizacji programu, dzieci zapoznały się z treścią wiersza pt. „Tydzień” J. Brzechwy , dzięki któremu mogły poznać i utrwalić nazwy poszczególnych dni w tygodniu. Przedszkolaki samodzielnie określały dni, kojarząc nazwę z wybranymi czynnościami i zajęciami wykonywanymi w przedszkolu , czy w domu. Poniedziałek dzieci skojarzyły z ćwiczeniami gimnastycznymi, wtorek z zajęciami rytmiki, środę z czytaniem bajek, czwartek z zajęciami języka angielskiego, piątek z ulubioną zabawką, sobotę z pracami porządkowymi w domu a niedzielę z odpoczynkiem. Poznając dni tygodnia, dzieci dowiedziały się również, że każdy dzień ma określone pory. Przyglądając się obrazkom potrafiły wskazać i przyporządkować czynność odpowiadającą danej porze dnia. W kolejnym dniu na podstawie „ Baśni o dwunastu miesiącach” J. Porazińskiej dzieci poznały nazwy miesięcy, trafnie wskazując odpowiadające im charakterystyczne cechy. Wprowadzeniem do poznania następujących po sobie pór roku było wysłuchanie i zabawy przy piosence: „ Cztery pory roku”. Dzieci z łatwością określały cechy charakterystyczne dla danej pory roku, prawidłowo też przyporządkowywały odpowiednie akcesoria. Podsumowaniem zajęć było wykonanie w grupach sylwet- pór roku. Dzieci z wielkim zaangażowaniem przystąpiły do pracy dobierając odpowiednie materiały. Uwieńczeniem pracy była sesja zdjęciowa z wykonanymi postaciami.
Dnia 22 grudnia, dzieci wybrały się na długo zapowiadaną wycieczkę do szopki z żywymi zwierzętami, która powstała przy parafii pw. św Wojciecha. W Szopce Bożonarodzeniowej znajdowały się takie zwierzęta jak: krowy, króliki, kucyk i baranki. Dzieci miały możliwość zobaczyć zwierzęta z bliska. Przedszkolaki były zachwycone! I wcale nie miały ochoty wracać do przedszkola:)