Dnia 24 listopada 2017 dzieci z grupy JEŻYKI i SOWY wystąpiły z programem artystycznym z okazji II Gminnego Dnia Seniora w Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury w Lidzbarku. Dzieci zaprezentowały program przygotowany specjalnie na tę okazję.Jeżyki wykonały taniec„Kujawiaczek jeden”.Sowy zaśpiewały piosenkę„Popatrzcie na jamniczka” i zatańczyły dwa tańce: „Maszerują przedszkolaki” oraz taniec ludowy „Lasowiak”.Seniorzy entuzjastycznie reagowali na występy przedszkolaków nagradzając dzieci gromkimi brawami. Wizyta w MGOK była dla przedszkolaków kolejną lekcją wychowawczą, która uczy szacunku i życzliwości, jaką należy okazywać osobom starszym. Wszystkim Seniorom życzymy długich lat w zdrowiu.
Pluszowy miś to najmilsza przytulanka i najlepszy przyjaciel każdego dziecka. W związku z tym w naszym przedszkolu nie mogliśmy pominąć takiego święta jak Dzień Pluszowego Misia (25 listopada 2017r.). W tym roku święto to przypadło na sobotę, dlatego celebrowaliśmy je dzień wcześniej - w piątek. Tego dnia, dzieci ze wszystkich grup miały możliwość przynieść do przedszkola swojego ulubionego misia i zaprezentować go swoim kolegom i koleżankom. Z przyjemnością pokazywały swoje maskotki, tańczyły, śpiewały i bawiły się z nimi. Krasnoludki malowały farbami postać misia. Biedronki poznały historię pluszowego misia oraz słuchały bajki o Kubusiu Puchatku. Motylki bawiły się z misiami przy muzyce i malowały obrazek misia farbami. Wiewiórki przyklejały gotowe elementy na sylwetę misia, układały historyjkę obrazkową i odgadywały nazwy misiów z bajek. Jeżyki nauczyły się wierszyka „Miś różowy” oraz wykonały obrazek misia z kawałków materiałów. Sowy nauczyły się wierszyka „Niedźwiadek”, odgadywały nazwy słynnych misiów z bajek oraz wykonały misia z wydzieranki. Pszczółki kolorowały rysunek Kubusia Puchatka, słuchały bajek o misiach: „O misiu łakomczuchu”, „Bawimy się w piratów”. Smerfy nauczyły się wiersza „Miś różowy”, naklejały elementy na sylwetę misia oraz słuchały bajki „Kubuś Puchatek”. To był wyjątkowy dzień dla naszych przedszkolaków, a radość dzieci była wielka.
Dnia 24 listopada dzieci z grupy „WIEWIÓRKI” przygotowały smaczne, zdrowe, kolorowe kanapki. Dzieci do przedszkola przyniosły potrzebne produkty. Po starannym umyciu rąk, założeniu fartuszków i przygotowaniu stanowisk pracy przedszkolaki przystąpiły do wykonywania kolorowych kanapek. Dzieci podczas robienia kanapek kształciły odpowiednie nawyki żywieniowe, rozwijały kreatywność, wyobraźnie oraz dbałość o higienę podczas sporządzania posiłków. Kanapki nie tylko były smaczne, zdrowe, ale i pięknie ozdobione. Wszystkim bardzo smakowało, bo należy pamiętać, że najlepiej smakują kanapki wykonane własnoręcznie.
Od 20 do 24 listopada w grupie MOTYLKI realizowano program „Akademia Zdrowego Przedszkolaka”. Każdego dnia dzieci słuchały kolejnej części bajki pt. „Podróż do wnętrza piramidy”, dzięki której poznawały i utrwalały sobie wiadomości na temat poszczególnych grup produktów spożywczych i ich wpływie na funkcjonowanie organizmu oraz znaczenia aktywności fizycznej dla dzieci i młodzieży. W ramach akcji przeprowadzono następujące scenariusze zajęć: „W zdrowym ciele, zdrowy duch”, „Warzywa i owoce jemy bo zdrowi być chcemy”, „Zboża zjadamy, bo energię z nich mamy”, „Mleko i sery zjadamy – mocne kości mamy”, „Witajcie na szczycie piramidy” i „Zdrowe czy niezdrowe – podsumowanie”. Podczas zajęć dzieci między innymi miały okazję ćwiczyć, zaznajomić się z piosenką „Witaminki, witaminki”, poznać piramidę żywności, wypowiadać się na temat poszczególnych produktów spożywczych, wykonywać koktajl mleczny i „myszkę” z jajka i warzyw, ale przede wszystkim świetnie się bawić. Program bardzo przypadł dzieciom do gustu, a jego celem było propagowanie zdrowego trybu życia i profilaktyka otyłości wśród dzieci.
W listopadzie 2017r. dzieci z grupy KRASNOLUDKI, zapoznały się z budową „piramidy żywienia”. Poprzez zabawy, zajęcia plastyczne i kreatywne dzieci przyswoiły wiedzę na temat tego co jest zdrowe, a co niezdrowe. Maluchy zapoznały się z zasadami układu poszczególnych pięter „piramidy żywienia”. Wspólne zabawy i doświadczenia dały dzieciom dużo radości. Z zainteresowaniem słuchały nowych wiadomości i wykazywały swoją wiedzę w czasie zajęć, zabaw i rozmów z rodzicami. Był bardzo zainteresowanie tematem, zadając wiele pytań. Te spotkania i poruszane na nich tematy, pozwolą na bardziej świadome i zdrowe życie naszych maluchów i ich rodzin.
Dn. 22.11.17 r. w grupie JEŻYKI odbyło się spotkanie z wędkarzem. Pan Krzysztof Chyliński opowiadał dzieciom o swoim hobby, jakim jest wędkarstwo. Swoją przygodę z rybami rozpoczął już w wieku 8- lat i tak wędkuje ponad 20 lat. Wędkarstwo traktuje jako odpoczynek, relaksowanie się oraz wspaniały kontakt z naturą. Dzieci poprosiły pana Krzysia, by podzielił się swoim doświadczeniem i wiedzą, którą cały czas zdobywa. I tak poznały gatunki ryb żyjące w naszym jeziorze Lidzbarskim, są to; płocie, leszcze, okonie, liny, szczupaki, sandacze oraz sumy. Poinformował także o wymogach karty wędkarskiej i w jaki sposób można ją zdobyć. Młody wędkarz musi wiedzieć o tym, że są przepisy, po to aby je znać i przestrzegać. Pan Krzysiu przyniósł do przedszkola wspaniały sprzęt wędkarski, który zainteresował wszystkie dzieci: wędki Bat, spiningi do metody odległościowej oraz podlodowe, poza tym mnóstwo akcesoriów : podbierak, siatka, podpórki, spławiki, blachy, sygnalizator brań, świetliki, wagę oraz ubiór na pogode i niepogodę. Dzieci oglądały i słuchały z ogromnym zainteresowaniem. Jest wędkarzem z zamiłowania i chciał swoją pasją zarazić wszystkie dzieci. Przekazał im, że wędkowanie to umiejętność podziwiania przyrody, wspierania jej i brania za nią odpowiedzialności . Na koniec dzieci dowiedziały się o walorach zdrowotnych ryb i poznały przepis na ulubioną potrawę z ryby p. Krzysia. Jest to sandacz w ziołach z warzywami. Dzieci dostały w prezencie czasopisma wędkarskie, które ogladały z zaciekawieniem. Pięknie dziękujemy naszemu gościowi i życzymy taaaaaakiej wielkiej ryby.
W listopadzie odbyły się zajęcia kółka przyrodniczo – badawczego mające na celu pobudzić dziecięcą ciekawość oraz wiedzę na temat otaczającej przyrody. W czasie spacerów przedszkolaki zbierały liście z różnych drzew, następnie były suszone, a chętne dzieci w czasie zajęć wykonały samodzielnie zielniki wybranych drzew iglastych i liściastych, poznając przy tym ich nazwy. Była to okazja do poznania przyrody poprzez obserwację i czynne działanie. Wykonane zielniki będą przez cały rok doskonałym źródłem wiedzy w grupie „BIEDRONKI ” - utrwalając nazwy wybranych drzew i ich owoców.
Dnia 21 listopada w związku z tematyką zajęć "Zdrowe odżywianie", dzieci z gupy SOWY samodzielnie wykonały kanapki. Dzieci komponowały kanapki ze zdrowych składników: warzyw, wędliny, sera. Wszystkie przedszkolaki z wielkim zaangażowaniem samodzielnie smarowały i układały produkty, tworząc na kanapkach ciekawe kompozycje. Przygotowane kanapki wyglądały smakowicie. Po tej kulinarnej przygodzie zniknęły z talerzy bardzo szybko, bo najlepiej smakują kanapki wykonane własnoręcznie!
Dnia 16 listopada dzieci z grupy SOWY odwiedziły najbliższą aptekę. Celem wycieczki było poznanie pracy farmaceuty w związku z tematyką zajęć " Zdrowie naszym skarbem". Dzieci obserwowały pracę farmaceuty i rozmawiały o lekach, które można kupić w aptece. Przedszkolaki wykazały się dużą wiedzą o różnych sposobach leczenia i zapobieganiu chorobom. Samodzielnie odczytywały nazwy leków oraz ich przeznaczenie. Na pamiątkę wizyty w aptece dzieci otrzymały długopisy z logo "zdrowego serca".
W piątek 17.11.17r. w Bibliotece grupa "JEŻYKI " uczestniczyła w zajęciach, które odbyły się w ramach "Tygodnia Edukacji Globalnej". Pani Edyta Marszak, która prowadziła zajęcia przybliżyła dzieciom kulturę Azji, Afryki i Ameryki (Południowej i Środkowej). Przedstawiła różnorodność, ale i podobieństwa regionów świata - przez to pobudzała do solidarności międzyludzkiej wśród najmłodszych. Dzieci nauczyły się jak ekologicznie robić zakupy, by nie wywierać negatywnego wpływu na jakość życia ludzi w innych krajach. Dzieciom zajęcia bardzo się podobały, chętnie uczestniczyły w różnych zadaniach i obiecały ,że zdobytą wiedzę wykorzystają na wspólnych zakupach z rodzicami. Dziękujemy pani Edycie za możliwość uczestniczenia w tych pouczających zajęciach!
Dnia 14 listopada 2017 roku w grupie „Pszczółki” odbyło się spotkanie z Panami - Arkadiuszem Abramowskim i Olgierdem Gadomskim, pracownikami Welskiego Parku Krajobrazowego. Dzieci poznały różne ciekawostki z życia zwierząt i ptaków. Dowiedziały się na temat przygotowań zwierząt do zimy. Poznały różne domki zwierząt: m.in. norę lisa, jenota, borsuka, dziuplę wiewiórki, żeremie bobra. Utrwalały nazwy zwierząt leśnych, poznały ich zwyczaje i ich sposób odżywiania. Dzieci z zainteresowaniem oglądały wyświetlane slajdy zwierząt i ptaków. Potem przyszedł czas na praktykę. Przedszkolaki miały okazję do rozwijania zainteresowań technicznych. Na początku zajęcia zostały zapoznane z zasadami bezpiecznej pracy. Następnie przy wykorzystaniu desek z drewna, śrubek, wkrętów i z użyciem wiertarki dzieci z fachową pomocą pana Arkadiusza wykonały domek dla ptaków tj. budkę lęgową. Budka zostanie zawieszona w naszym ogrodzie przedszkolnym. Celem zajęcia było rozwijanie zainteresowań światem zwierząt leśnych oraz kształtowanie odpowiedzialnej postawy wobec świata przyrodniczego. To bardzo interesujące zajęcie edukacyjne połączone z praktyką przybliżyło dzieciom w sposób szczególny osobliwości świata przyrodniczego, a jednocześnie przyczyniło do rozwijania umiejętności technicznych. Serdecznie dziękujemy przybyłym Gościom – Strażnikom Parku!
Grupa BIEDRONKI od 6 – 10 listopada zdobywała wiadomości na temat sprzętów elektrycznych. Aby przybliżyć temat związany z działaniem domowych sprzętów elektrycznych przedszkolaki wybrały się na wycieczkę do przedszkolnej kuchni. Z zainteresowaniem obserwowały miejsce, gdzie codziennie przygotowywane są dla nich posiłki. Pani kucharka Justyna Sławińska opowiadała i pokazywała dzieciom,w jaki sposób działają urządzenia kuchenne oraz do czego służą, a także jak bezpiecznie można je obsługiwać. Dzieci chętnie odpowiadały na pytania, a także mówiły o własnych spostrzeżeniach związanych z elektrycznością.
Przez dwa tygodnie grupa WIEWIÓRKI i SOWY prowadziła projekt „PIES”. W tym czasie dzieci poszerzały swoją wiedzę o pieskach poprzez zabawy ruchowe, plastyczne oraz spotkania z ciekawymi ludźmi. Przedszkolaki odwiedziła pani weterynarz Kinga Wrzosek. Celem spotkania było poznanie pracy weterynarza i zdobycie wiedzy na temat dbania i pielęgnowania zwierząt domowych- piesków. Pani weterynarz na spotkanie z przedszkolakami przyniosła ze sobą „chore zwierzęta” (maskotki), które dzieci pomagały wyleczyć: dawały zastrzyki, bandażowały łapki i podłączały kroplówkę. Aktywny udział w zajęciach bardzo podobał się dzieciom. Przedszkolaki podziękowały pani weterynarz piosenką „Popatrzcie na jamniczka”. Kolejnym gościem był pan policjant Arkadiusz Kalisz ze swoim psem policyjnym Piorunem. Dzieci zgromadziły się na placu przedszkolnym, aby wysłuchać pogadanki przygotowanej przez pana policjanta na temat zachowania ostrożności wobec zwierząt, potrzeby dbania o psy oraz właściwego zachowania się w przypadku ataku ze strony psa. Piorun pod kierownictwem opiekuna prezentował swoje umiejętności i wysoki stopień wyszkolenia – tresury. Przedszkolaki z wielkim zainteresowaniem przyglądały się, jak pies reaguje na komendy pana Policjanta. W trakcie projektu, w obydwu grupach powstał kącik o pieskach. Dzieci przyniosły maskotki, książki, smycze, puzzle oraz zdjęcia ze swoimi pupilami. Wraz z rozpoczęciem projektu została ogłoszona zbiórka karmy i akcesoriów dla Przytuliska w Lidzbarku. W zbiórce wzięły udział wszystkie przedszkolaki, przyniosły karmy, zabawki, miski, koc i smakołyki. Wspólnie uzbieraliśmy 97 kg karmy! Po odbiór karmy przyjechali wolontariusze: pani Iwona Gołębiowska i Anna Gawińska z pieskiem Dropsem, którzy opowiedzieli dzieciom o pieskach znajdujących się w Przytulisku. Na stronie internetowej Przytuliska zostały umieszczone podziękowania dla przedszkolaków i rodziców z naszego przedszkola za udział w zbiórce karmy. Projekt ,,Pies" zakończył się wielkim sukcesem!
Dzieci z grupy WIEWIÓRKI podczas zajęć poznały szereg urządzeń elektrycznych, których stosowanie ułatwia nam wykonywanie codziennych prac. Przedszkolaki, by poznać budowę i działanie niektórych urządzeń wybrały się do przedszkolnej kuchni . Pani Justyna Sławińska opowiedziała dzieciom, które urządzenia elektryczne pomagają jej w codziennej pracy, by przyrządzać przedszkolakom posiłki. Podsumowaniem zajęć było wykonanie w grupie pysznego koktajlu mleczno-bananowego.Dzieci przygotowując koktajl pamiętały o zasadach higieny i o bezpiecznym korzystaniu z urządzeń pod opieką dorosłych.
Dnia 10 listopada odbył się uroczysty apel z okazji Święta Niepodległości. Był to wyraz szacunku złożony przez przedszkolaki dla minionych pokoleń walczących o wolną Ojczyznę. Na początku został odśpiewany Hymn Polski. Następnie każda grupa przedstawiła piosenkę, wiersz oraz taniec: ,,Kujawiak". Przedszkolaki prezentowały się bardzo uroczyście w galowych strojach oraz specjalnie przygotowanych na ten dzień kotylionach. Obejrzały występ Leny Nizgorskiej z grupy VI ,,Sowy", która dzień wcześniej reprezentowała Nasze przedszkole w Koncercie Pieśni Patriotycznej w MGOK w Lidzbarku. Niepodległość to wolność, a wolność to radość. Dlatego był też radosny moment uroczystości, gdzie dzieci zatańczyły przy piosence pt. ,,Jestem Polką i Polakiem". Na zakończenie apelu z dużym zainteresowaniem obejrzały filmik pt.,, Polak mały! ... o symbolach narodowych".
Dnia 8 listopada, dzieci z grupy MOTYLKI wykonały koktajl mleczno-bananowy. Przyniosły tego dnia do przedszkola niezbędne składniki, czyli banany i mleko. Przed przystąpieniem do pracy zapoznały się z urządzeniami do robienia koktajlu: mikserem i blenderem oraz ich działaniem. Wykonany własnoręcznie koktajl bardzo wszytkim smakował. Dzieci dzieliły się wrażeniami smakowymi, a inne prosiły o dokładkę.
Do naszego przedszkola z wielką ochotą przybywają osoby pełniące ważne funkcje społeczne. Dnia 6 listopada grupę WIEWIÓRKI odwiedzili funkcjonariusze z Komendy Powiatowej w Działdowie pan Jarosław Miłoszewski oraz pan Michał Suwiński. Celem wizyty było przypomnienie podstawowych zasad bezpieczeństwa. Pan policjant przybliżył dzieciom podstawowe zasady bezpiecznego poruszania się po drogach, przypomniał numery alarmowe. Przedszkolaki dowiedziały się jak bezpiecznie podróżować oraz jak ważne jest zapinanie pasów bezpieczeństwa podczas jazdy samochodem. Przypomniał również o konieczności noszenia ubrań i obuwia posiadającego elementy odblaskowe. Następnie wytłumaczył jak należy zachować się w kontaktach z obcymi ludźmi, jak dbać o bezpieczeństwo własne i innych oraz do kogo zwracać się o pomoc w sytuacji zagrożenia. Niektóre przedszkolaki zadawały pytania oraz dzieliły się swoimi doświadczeniami. W nagrodę za wzorowe sprawowanie dzieci otrzymały odblaskowe kamizelki, kolorowe kubeczki i kolorowanki. Od dzisiaj każdy przedszkolak już wie, że policjant jest przyjacielem, który zawsze chętnie służy pomocą. Serdecznie dziękujemy naszym gościom za przybycie oraz piękne upominki dla dzieci.
http://lidzbark.wm.pl/476648,Dziecko-z-odblaskiem-Widoczne-Bezpieczne.html#axzz4xrU0fx3U
W piątek 3 listopada w grupie V Jeżyki gościliśmy panią Joannę Bilską z Nadleśnictwa Lidzbark. Pani Joanna zapoznała dzieci z pracą i rolą leśniczego w życiu społecznym. Opowiadała dzieciom o sadzeniu i wycinaniu drzew, o zwierzętach, ich dokarmianiu i polowaniu, o budkach lęgowych i całej gospodarce w terenie. Dzieci poznały średnicomierz tz. klupę do mierzenia drzew, Suunto - do mierzenia wysokości dzew. Dowiedziały się jak oblicza się liczebnośc zwierząt w lesie, rozpoznawały ślady zwierząt po wyrostkach np. dzika, sarny i wilka. Pani Joanna wskazywała odpowiednie zachowania w stosunku do zwierząt, ptaków i otaczającej przyrody. Powiedziała, że praca leśniczego jest piękna, trzeba ją czuć, lubić, nie bać się lasu, a przede wszystkim kochać..Pani Joanna we wspaniały sposób rozbudziła w dzieciach chęć obcowania z przyrodą i dbania o środowisko naturalne. Pięknie dziękujemy p. Joannie Bilskiej za bardzo interesującą pogadankę o lesie.
Dnia 03.11.2017 grupę WIEWIÓRKI odwiedził niesamowity gość- piesek. Mama Martynki -pani Agata Lamparska poświeciła swój czas i przyprowadziła do przedszkola pieska BLUM, bo tak się wabi, niezwykle łagodny, wychowywany wśród małych dzieci pies. Dzieci były bardzo przejęte i niezwykle zainteresowane. Z wielkim zaciekawieniem słuchały mamy Martynki, gdy opowiadała o pielęgnacji, odżywianiu i tresowaniu psa. Miały okazję do zaobserwowania jego różnych zachowań, a przede wszystkim mogły go pogłaskać i pobawić się z nim Dzieci uświadomiły sobie, że pies to nie tylko wierny przyjaciel człowieka i towarzysz zabaw, ale zwierze wymagające troski, opieki, uwagi i czasu. Ta wizyta na długo pozostanie w pamięci dzieci. Serdecznie dziękujemy naszym gościom za odwiedziny.
Dnia 03.11.2017r. w grupie III „Motylki” gościliśmy panią Joannę Bilską, pracownicę Nadleśnictwa Lidzbark. Pani leśnik opowiadała między innymi o śladach zwierząt, o ich dokarmianiu, o polowaniach oraz o drzewach. Ponadto zapoznała dzieci z pracą leśnika, wymieniła plusy i minusy tego zawodu. Dzieci z zainteresowaniem słuchały gościa. Żegnając się z nami, pani Joanna zaprosiła przedszkolaków do Nadleśnictwa Lidzbark, gdzie oprócz zwiedzania urokliwego terytorium Nadleśnictwa będziemy również mieli możliwość spędzenia czasu przy ognisku.