31 października obchodziliśmy w przedszkolu „Pomarańczowy dzień”. W tym dniu w ubrankach przedszkolaków dominował kolor pomarańczowy. Podczas zajęć dzieci uczestniczyły w zabawach ruchowych, sprawnościowych, plastycznych, tanecznych, a także zgadywały zagadki związane z kolorem jesieni- pomarańczowym. Pszczółki wykonały pomarańczowe korony, poznały walory smakowe i odżywcze pomarańczy, mandarynek i marchewek. Sowy bawiły się w „dynia parzy”, tańczyły z pomarańczowymi paskami krepy i kolorowały dynie. Po takiej dawce witamin, śmiechu i zabawy na pewno wszystkie przedszkolaki będą zdrowe, piękne i uśmiechnięte. Wspólne zabawy przyczyniły się do tego, że ten dzień był inny od wszystkich – kolorowy, pomarańczowy.
30 października odbył się konkurs na najładniejszą dekorację sali pod hasłem: „Jesień wokół Nas”. Jury w składzie: Maja Chołaścińska - przedszkolak, Lilianna Rostkowska - rodzic oraz pracownicy przedszkola: Edyta Zakrzewska,Jolanta Jurkiewicz i Dorota Krezymon miało bardzo trudne zadanie, ponieważ wszystkie sale były pięknie udekorowane w jesienne gazetki tematyczne i kąciki przyrody. Tajne przydzielenie punktów każdej grupie, wyłoniło zwycięzcę, którym została grupa I KRASNOLUDKI. Drugie miejsce zajęła grupa V JEŻYKI, a trzecie miejsce grupa IV WIEWIÓRKI. Gratulujemy!
W piątek 27 października grupę SOWY odwiedziła pani Magdalena Żurek, mama Nadii, która jest kosmetyczką. Pani Magda wyjaśniła dzieciom na czym polega jej zawód. Opowiedziała o higienie i potrzebie dbania o zdrowie i wygląd. Omówiła zabiegi, które wykonuje jako kosmetyczka. Nasz gość zaprezentował także dzieciom zawartość swojego kuferka, w którym znajdowały się różne kosmetyki: pędzle do makijażu, palety cieni do powiek, szminki, tusz do rzęs, puder, róż oraz kredki do oczu. Mama Nadii przygotowała dla przedszkolaków niespodziankę. Były to obrazki modelek, którym dzieci mogły wykonać dowolny makijaż. Dzieci używały prawdziwych kosmetyków: cieni, różu, pudru i szminki, które nakładali za pomocą pędzelków. Przedszkolaki, przez chwilę mogły poczuć się, jak w prawdziwym gabinecie kosmetycznym. Wykonane makijaże zostały ocenione przez panią Magdę: Karol wykonał prawidłowy makijaż brwi ,a Nadia idealnie pomalowała usta. Na koniec, nasz gość pokazał dzieciom jak przykleja się sztuczne rzęsy. Spotkanie wzbudziło duże zainteresowanie wśród dzieci. Serdecznie dziękujemy pani Magdalenie Żurek za przybycie, mile spędzony czas oraz podzielenie się swoją wiedzą i umiejętnościami.
Dnia 26 października 2017 roku w grupie „Pszczółki” odbyło się spotkanie z Panią Alicją Ciesielską, właścicielem psa. Dzieci dowiedziały się od Pani Alicji, że piesek wabi się Ami, przyszedł na świat 20 maja 2016 roku, waży 2 kilogramy i jest rasy o nazwie York terrier – miniaturka. Dowiedziały się także o sposobie odżywiania, bycia i pielęgnacji. Idealnie nadaje się na czworonożnego przyjaciela dzieci. Obcowanie z pieskiem dostarczyło dzieciom wiele zabawy i radości. Dzieci cieszyły się ogromnie. Podziękowały serdecznie Pani za miłą niespodziankę, jak określiły za „słodkiego pieska”. Celem spotkania było kształtowanie życzliwej i opiekuńczej postawy wobec zwierząt. Dzieci poprzez kontakt z pieskiem dostrzegły, że zwierzęta posiadają także zdolność odczuwania. Ponadto wychowankowie uczyli się odpowiedzialnej postawy wobec zwierząt.
26 października w naszym przedszkolu odbyło się „Pasowanie na Przedszkolaka”. Był to szczególny dzień dla dzieci, które po raz pierwszy we wrześniu przekroczyły próg przedszkola oraz ich pierwszy publiczny występ przed licznie zgromadzoną publicznością. Dzień ten pozostanie na długo w pamięci trzylatków oraz ich rodziców. Uroczystość rozpoczęła się od powitania gości i przedstawienia części artystycznej, w której „Krasnoludki” zaprezentowały swoje umiejętności - dając tym samym dowód jak wiele potrafią. Były piosenki, wierszyki i tańce. Przedszkolaki były bardzo przejęte, ale poradziły sobie znakomicie, za co zostały nagrodzone gromkimi brawami. Rodzice z dumą obserwowali swoje pociechy i upamiętniali ich występy na zdjęciach. Po części artystycznej dzieci obiecały: zgodnie bawić się w przedszkolu, słuchać pani, pomagać kolegom, pięknie zjadać posiłki i być dzielnym przedszkolakiem. Następnie pani Dyrektor dokonała uroczystego pasowania przez symboliczne dotknięcie ramienia dziecka dużym ołówkiem. Na pamiątkę tego ważnego wydarzenia każdy przedszkolak otrzymał wielki ołówek i upominki. Po uroczystości czekał na „nowych” przedszkolaków poczęstunek przygotowany przez rodziców. Gratulujemy !!!
Dnia 24 października odbył się w przedszkolu „ Konkurs piosenki patriotycznej” dla dzieci 6-letnich. W konkursie wzięli udział: Julia Bielińska z grupy Pszczółki, Maja Chołaścińska, Lena Nizgorska i Szymon Pilanz z grupy Sowy. Dzieci śpiewały piosenki patriotyczne: „Nasze polskie ABC”, „Dzień dobry Syrenko”, „Moja Ojczyzna”. Jury miało nie lada trudne zadanie. Po burzliwych naradach pierwsze miejsce zajęła Lena Nizgorska, drugie miejsce Szymon Pilanz, trzecie miejsce egzekwo Julia Bielińska i Maja Chołaścińska. Zwycięzca konkursu będzie reprezentował nasze przedszkole w „Przeglądzie piosenki patriotycznej” w MGOK w Lidzbarku. Brawo !!!
We wtorek 24 października odbyła się uroczystość „Pasowania na Przedszkolaka” dzieci z grupy: III, IV, V, VI. Przedszkolaki zaprezentowały rodzicom wiersze i piosenki. Następnie złożyły Ślubowanie, a Pani dyrektor Dorota Waleśkiewicz dokonała aktu pasowania. Dzieci otrzymały pamiątkowe dyplomy i znaczki. Po części oficjalnej rodzice wraz z dziećmi zostali zaproszeni do wspólnego zdjęcia. Serdecznie dziękujemy rodzicom za udział w uroczystości.
W piątek 20 października, JEŻYKI zostały zaproszone do Biblioteki Miejskiej, w której Kubuś Puchatek obchodził swoje 89 urodziny. Dzieci świętowały razem z Kubusiem i jego przyjaciółmi ze Stumilowego Lasu. W bibliotece na Jeżyki czekały liczne atrakcje: zabawy, zagadki i konkursy. Przedszkolaki wykazały się dużą wiedzą na temat mieszkańców Stumilowego Lasu. Pani bibliotekarka, która zaprosiła nas na urodzinowe przyjęcie, przygotowała dla dzieci ''małe co nieco''. Pięknie dziękujemy „Kubusiowi” i p. Edycie Marszak za mile spędzony czas.
Od poniedziałku 23 października, przez dwa tygodnie w grupie WIEWIÓRKI i grupie SOWY będzie realizowany projekt „PIES” pod hasłem „Pełna miska dla przytuliska”. W tym czasie, dzieci będą wykonywały na zajęciach różne działania dotyczące czworonożnych przyjaciół. Zbliża się zima, dlatego pomóżmy bezdomnym pieskom przetrwać tę porę roku. Serdecznie zapraszamy chętnych do wzięcia udziału w zbiórce karmy i koców dla psów z LIDZBARSKIEGO PRZYTULISKA. Podarowane rzeczy prosimy składać w grupie IV Wiewiórki.
Dnia 19 października, dzieci z grupy SOWY i grupy JEŻYKI pojechały na wycieczkę do Nadleśnictwa Lidzbark. Na tę wspaniałą przygodę z przyrodą zaprosiła przedszkolaki mama Tomka- pani Joanna Bilska, która jest pracownikiem w tym nadleśnictwie. Dzieci odwiedziły Muzeum Przyrody, gdzie dowiedziały się wielu interesujących rzeczy o roślinach, zwierzętach i ptakach występujących w naszych lasach. Następnie udały się do Szkółki Leśnej. Pan leśniczy opowiedział dzieciom o procesach siania dębów. Przedszkolaki mogły zobaczyć jak wygląda przygotowanie nasion do siewu oraz jak wyglądają roczne i dwuletnie dęby. Leśniczy nazwał to miejsce „przedszkolem dla drzew”. Na koniec tej pouczającej wycieczki odbyło się ognisko i pieczenie kiełbasek. Bezpośredni kontakt z przyrodą zbliżył dzieci i uwrażliwił na świat roślinny i zwierzęcy. Dziękujemy pani Joannie, za wspaniałą przygodę i poświęcony czas.
Dnia 18 października 2017 roku w grupie „Pszczółki” i w grupie „Smerfy”odbyło się uroczyste PASOWANIE NA PRZEDSZKOLAKA. Zostało pasowanych 25 przedszkolaków. Na wstępie uroczystości pani Dyrektor mgr Dorota Waleśkiewicz powitała wszystkie dzieci i przybyłych Rodziców. Następnie dzieci przedstawiły część artystyczną. Wiersze i piosenki wskazywały jak być dobrym i odważnym przedszkolakiem, uczyły miłości do ojczyzny, podkreślały znaczenie tej uroczystości w życiu przedszkolaka. Dzieci ponadto złożyły serdeczne podziękowanie Rodzicom za trud włożony w ich wychowanie. Przedszkolaki z wielką radością i entuzjazmem zaśpiewały piosenkę ... „bo nasze przedszkole, to jedna rodzina”... . Następnie złożyły uroczyste przyrzeczenia. Swoje przyrzeczenia potwierdziły poprzez postawienie na karcie znaku kciukiem umoczonym w farbie. Było dużo radości, tylko dzieci miały trochę kwaśne minki przy egzaminie w zjedzeniu kawałka cytrynki. Po pasowaniu przedszkolacy otrzymali dyplomy oraz pamiątkowe znaczki i słodkie niespodzianki. W tym niezwykłym i ważnym dniu panowała radosna atmosfera przepełniona klimatem serdeczności, wzajemnej życzliwości i przyjaźni.
W pierwszym i drugim tygodniu października w grupie „Motylki” tematami kompleksowymi zajęć były „Jesień w sadzie” i „Jesień na działce”. W związku z tym przez całe dwa tygodnie rozmawiano o owocach polskich i egzotycznych, o warzywach oraz ich przetworach. Ponadto dzieci wykonały sałatkę owocową i dzięki życzliwości właścicieli, odwiedziły sklep z owocami i warzywami, gdzie na miejscu nasi najmłodsi nazywali poszczególne zbiory okazów. W drugim tygodniu października dzieci kisiły kapustę. Czynność ta (ubijanie kapusty) bardzo przypadła dzieciom do gustu i z niecierpliwością czekały na swoją kolej.
Na uroczystej Gali z okazji Dnia Edukacji Narodowej burmistrz Lidzbarka pan Maciej Sitarek odznaczył tytułem NAUCZYCIELA ROKU 2017Naszą nauczycielkę p.Halinę Jarzynkę. Pani Halina jest nauczycielem edukacji wczesnoszkolnej w Przedszkolu Miejskim w Lidzbarku, z 28-letnim stażem pracy. Odznacza się wyjątkową solidnością,zdyscyplinowaniem i zaangażowaniem w pracy dydaktyczno -wychowawczej w przedszkolu. Jako nauczycielka dba o pozytywny wizerunek przedszkola i jego rozwój oraz dostosowanie do wymogów reformy oświaty. Realizuje wiele zadań wykraczających poza obowiązki służbowe. Pełni funkcję społecznego dyrektora. Podejmuje innowacyjne działania w pracy z dziećmi oraz z rodzicami, wprowadza nowatorskie metody nauczania i wychowania, opracowuje wewnątrz przedszkolne dokumenty, programy. Dzieli się swoją wiedzą i doświadczeniem prowadząc zajęcia otwarte i koleżeńskie. Wielokrotny opiekun staży nauczycieli, którzy ubiegali się o kolejny stopień awansu zawodowego. Udziela wsparcia i aktywnej pomocy w adaptacji zawodowej nauczycielom młodym stażem oraz praktykantom odbywającym praktyki pedagogiczne. Osiągała bardzo dobre wyniki w przygotowaniu dzieci sześcioletnich do podjęcia nauki w szkole podstawowej, potwierdzone wynikami badań losowych absolwentów naszego przedszkola. Wychowankowie Pani Haliny zdobywają nagrody i wyróżnienia na przeglądach i konkursach z zasięgu lokalnym, gminnym i powiatowym. Organizuje udział rodziców w życiu przedszkola, rozwija formy współdziałania przedszkola z rodzicami. Systematycznie doskonali się w organizowanych formach doskonalenia zawodowego w przedszkolu, jak i poza naszą placówką. Cieszymy się, że został zauważony i doceniony codzienny trud nauczycieli przedszkola, który wymaga wiele cierpliwości, czułości i optymizmu. Nauczyciel wychowania przedszkolnego wywiera bardzo duży wpływ na swoich podopiecznych. Często jest wzorem do naśladowania, kształtuje osobowość, stymuluje przeżycia dzieci oraz dostarcza wiadomości o otaczającym świecie. To właśnie PRZEDSZKOLE przygotowuje grunt dla przyszłych laureatów olimpiad wojewódzkich, a co ważniejsze dla NAS – nauczycieli przedszkola, by przedszkolaki w dorosłym życiu byli uczciwymi, życzliwymi i asertywnymi ludźmi. Nie bez powodu we wszystkich językach cytowane są słowa Roberta Fulghum: ,,Wszystkiego, co naprawdę trzeba wiedzieć o tym, jak żyć, co robić i jak postępować, nauczyłem się w przedszkolu”.
6 października 2017 r. przedszkolaki z grupy Biedronki wybrały się na wycieczkę do sklepu warzywno – owocowego, aby rozpoznawać i nazywać różnorodne warzywa i owoce. Dzieci z dużym zaciekawieniem obserwowały owoce krajowe i egzotyczne, określały ich kształt i kolory. Wskazywały te, które spotykają w swoich sadach, ogrodach i opowiadały o tych, które można zobaczyć tylko w sklepie. Poznały pracę sprzedawcy. Było to ciekawe urozmaicenie tematyki omawianej z dziećmi w przedszkolu „Dary z sadu i ogrodu”.
Dzieci codziennie wykazują ogromną chęć wiedzy, która jest motorem ich rozwoju. Chcą badać, poznawać, odkrywać i poszukiwać. Badania i eksperymenty umożliwiają im to, a jednocześnie są lubiane i chętnie wykonywane przez dzieci. Dlatego też powstał program kółka przyrodniczo – badawczego. 9 października w grupie „Biedronki” odbyły się pierwsze zajęcia. Autorem realizowanego programu jest pani Sylwia Wiśniewska. Program przewiduje organizację zajęć co dwa tygodnie (w poniedziałek) z grupą ośmiorga dzieci, które wyrażą chęć uczestnictwa z zajęciach. Jednak ze względu na dużą ilość chętnych dzieci, do prowadzenia kółka przyłączyła się pani Małgorzata Napiwodzka, z udziałem której powstała druga grupa przedszkolaków realizująca zadania kółka przyrodniczo – badawczego (prowadzone w środy).Do głównych celi zajęć należą przede wszystkim: budzenie i aktywizowanie ciekawości oraz aktywności poznawczej dziecka, rozbudzanie u dzieci ciekawości otaczającym światem przyrody oraz poznanie prostych zjawisk przyrodniczo-fizycznych poprzez przeprowadzanie doświadczeń. Na pierwszych zajęciach dzieci rozpoznawały liście drzew, oglądały je pod mikroskopem i dowiadywały się ciekawych wiadomości o drzewach, które mogę spotkać w swojej okolicy.
Dnia 11 października dzieci z grupy "Jeżyki" w ramach zajęć wykonały sałatkę jarzynową. Przed przystąpieniem do pracy umyły ręce i założyły fartuszki. Następnie przystąpiły do pokrojenia przyniesionych, ugotowanych warzyw. Po wymieszaniu sałatki odbył się wspólny posiłek. Jeżyki wiedzą, jak ważne jest spożywanie owoców i warzyw
W przedszkolu często czytamy różne bajki. Najciekawiej jest wtedy, gdy te bajki czytają goście.
Dnia 10 października grupę „Jeżyki” odwiedziła mama Julki, pani Judyta Połeć. Przyniosła „Czarodziejskie bajki”, które czytała całej grupie. Dzieci słuchały z wielkim zaciekawieniem!
Dnia 12 października przedszkolaki z grupy SOWY i WIEWIÓRKI uczestniczyły w wyciecze autokarowej do Teatru Lalek w Olsztynie. Celem wycieczki było obejrzenie spektaklu „Czarodziejski koncert” w wykonaniu profesjonalnych aktorów, rozbudzanie zainteresowań teatralnych dzieci, oraz uczenie się kultury odbioru sztuki. Niewidoczni dla publiczności aktorzy, z najpospolitszych przedmiotów, przy pomocy rąk i ultrafioletowego światła, wyczarowywali niesamowite obrazy. Było to przedstawienie o radościach, smutkach i marzeniach. Dzieciom bardzo podobał się spektakl, dlatego nagrodziły aktorów gromkimi brawami. Kolejnym punktem wycieczki była zabawa w „Małpim gaju”. Zabawie i radości nie było końca. Dzieci brały kąpiel w basenie z piłkami, skakały na piłkach, jeździły kolorowymi samochodzikami, zjeżdżały na zjeżdżalniach oraz grały w wielkie gry elektroniczne. W trakcie zabaw dzieci miały też atrakcje w postaci malowania buziek i rączek. Na koniec dzieci pojechały do restauracji McDonalds. Był to naprawdę udany i miły dzień pełen atrakcji.
Dzieci z grupy" Smerfy" na zajęciach poznawały różnorodne warzywa, nie tylko za pomocą wzroku, ale również innymi zmysłami :węchem, dotykiem i smakiem . Zwieńczeniem tych działań było robienie sałatki jarzynowej. Wszyscy z wielkim entuzjazmem przystąpili do pracy. Sprawnie poradziły sobie z krojeniem w małą kostkę wszystkiego co było niezbędne do wykonania potrawy. Samodzielnie wykonana sałatka smakowała wyśmienicie!
Dnia 11 października odbyły się trzecie zajęcia plastyczne „Twórczy przedszkolak”. Dzieci malowały na cukrze jesienną ilustracje pt. „Jeżyk” . Przedszkolaki malowały obrazek klejem rozprowadzając go pędzlem w określonych miejscach. Posypywały kartkę cukrem – najwięcej tam gdzie znajduje się kleju. Resztę cukru zsypywały z kartki. Obrazek malowały farbą. Cukier się rozpuścił i utworzył twardą warstwę. Dzieci wykonywały również kompozycje warzyw na ograniczonej powierzchni. Na kartce dzieci układały warzywny kwiatek. Chociaż praca nie jest trwała, jest bardzo efektowna a jej tworzenie sprawia dzieciom wiele radości. W zajęciach udział wzięły: „Jeżyk” - Hania Margalska, Lena Szatkowska, Wiktoria Młynarczuk, Ksawery Żurek, Miłosz Rostkowski. Kompozycja z warzyw: Hania Margalska, Lena Szatkowska, Wiktoria Młynarczuk, Agata Kochalska, Maja Borzymowska, Ksawery Żurek, Miłosz Rostkowski.